ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 17:45

Kocaoğlu: Seçimde Binali Yıldırım'la yarışmak benim için zevktir


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerel bir televizyon kanalında kent gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kocaoğlu, "Bakan Binali Yıldırım’ın büyükşehire adaylığından memnuniyet duyarım. Sayın Bakanım ile yarışmak benim için zevktir." dedi

CHP Genel Merkezi tarafından parti üyeleri için son adaylık başvuru süresi olarak belirlenen 2 Eylül tarihinde aday adaylığını açıklamayarak süreci izlemeye devam edeceğini duyuran Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bunun nedenlerini anlattı. AK Parti’nin adayını açıklamasının kendisi için çok önemli olduğunu belirten Kocaoğlu, “Ülkemizde çok büyük sorunlar var. Bu durum İzmir’i de etkiliyor. Bana, ‘Bu gelişmelerin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ne alakası var?’ diye soruyorlar. Neden alakası olmasın? Burası 4 milyonluk bir kent... Ve Türkiye ekonomisinin yüzde 15’ini teşkil ediyor. Bunun çok yakından bir ilgisi var. Dolayısı ile ben ulusal boyuttaki gelişmeleri de soğukkanlılık ile izleme ihtiyacı duyuyorum. Diğer yönden her seçim sürecinin, her tarihin, yaşanılan her günün kendine has özellikleri vardır. 2009 sürecinde “6 ay kala açıklayacağım” dedim ve 6 ay kala “Aday adayıyım” dedim. Şu anda erken. Bugünün koşullarında böyle. AK Parti’nin adayını da açıklaması benim için çok önemli. Tabii ki elini görmek istiyorum. Bu gayet doğal bir şey... Bir de bu süreyi çok erken görüyorum. Daha 6,5-7 ay var. Bu sürecin geçmesi lazım.” diye konuştu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Büyükşehir’e adaylığından memnuniyet duyacağını da ifade eden Kocaoğlu, “Sayın Bakanım ile yarışmak benim için zevktir diyorum. Bunu demek de herhalde benim hakkım. Burada hiçbir şey yok. Sonra bir milletvekilimiz kalktı, “Binali Bey üzerinden prim yapıyor” dedi. Onu da anlamadım zaten. Büyükşehir Belediye Başkanı neden gidip Binali Bey’in üzerinden prim yapsın? Ya da tam tersi, o benim üzerimden niye prim yapsın? Böyle bir şey olur mu?” diye konuştu.

Aday olup olmama konusunda karar vermesinin kendisi için zor olduğunu da belirten Başkan Kocaoğlu, “Ben aday olsam da, olmasam da, bu seçim sürecinde en önde koşan adam olacağım. AK Parti’den aday olacağım dahi söylendi. Gülüp geçtim. Benim bir partim var, o partide siyaset yapmaktan büyük bir zevk alıyorum. Bugün AK Parti iktidardır, yarın CHP, öbür gün MHP ya da başka bir parti olabilir. Ben sosyal demokrat düşünceye sahip bir insanım. Kendi kulvarımda bakış açımda, kendime en yakın gördüğüm siyasi partide CHP’dir, yoluma burada devam edeceğim. Bu dedikoduları yazanlara sormak lazım “Neden?” diye. Şu anda devam edeceğim ya da etmeyeceğim diye bir kararım yok. Yarın, hatta 30 saniye sonra ne olacağını bile bilemeyiz.” şeklinde konuştu.

Adaylık sürecinde genel başkan ve parti genel merkezinin düşüncelerini bilmediğini de kaydeden Kocaoğlu, kendi duruşunun belli olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Ben siyaseti kentim için, ülkem için yapıyorum. Partimi yüceltmek için yapıyorum. Önce devletim, önce milletim diyorum. Ben burada bir aracım ve başarılı bir araç olmaya çalışıyorum. Aday olup olmamak ayrı bir konu. Ben siyaseti rahat, korkusuz, endişesiz yapmalıyım ki, belediye başkanlığına odaklanabileyim.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER