ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 11:55

KKTC'de erken seçim


 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük, güvensizlik oylamasında hükümetin düşürülmesinin ardından gelişmeleri Anadolu Ajansına değerlendirdi.
"Hükümetin düşürülmesinin, parti içi demokrasiyi hazmedemeyenler tarafından gerçekleştirildiğini" savunan Küçük, hükümetin düşürülmesini "demokrasiye saldırı" şeklinde nitelendirdi.
Partilerinden ayrılan 8 milletvekiline tepki gösteren Küçük, "8 UBP milletvekili, ihanet edercesine partimizden ayrılmış ve muhalefet partileriyle işbirliği yaparak hükümeti düşürmüşlerdir" dedi.
Kıbrıs'ta hükümetin düşürülmesinin arkasında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başta olmak üzere parti içerisinde statükoyu sürdürmek isteyen çevrelerin bulunduğunu ifade eden Küçük, bir yılda iki kurultay yaptıklarını, parti tüzüğüne her zaman sadık kaldıklarını ve parti içi demokrasiyi sonuna kadar çalıştırdıklarını söyledi.
-"Demokratik yapı içinde seçime hazırlanıyoruz"-
Eski Başbakan Küçük, demokrasiyi çalıştırmış olmalarından birilerinin rahatsızlık duyduğuna dikkati çekerek, "Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere onun kurultayda desteklemiş olduğu ekibi, parti içi demokrasiye hazmedemeyerek atama yoluyla kendilerine yakın kişileri üst görevlere getirmemizi talep ettiler. Bunlara olumlu yanıt vermememiz üzerine 8 UBP milletvekili partisine ihanet edercesine partimizden ayrılmış ve muhalefet partileriyle işbirliği yaparak hükümeti düşürmüşlerdir" dedi.
Hükümeti düşürme çabalarını "demokrasiye yapılan bir saldırı" olarak nitelendiren Küçük, demokratik yapı içerisinde seçime hazırlandıklarını kaydetti.
-"Bana kimsenin ambargo koyma hakkı yok"-
Ankara'ya gelmesine yönelik eleştirileri yanıtlayan Küçük, Türkiye'nin Kıbrıs'a yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür etmek için geldiğini belirterek, "bundan kimsenin gocunmaması gerektiğini" söyledi. Demokratik kurallar içiresinde hareket ettiklerini belirten Küçük, "Biz demokrasinin dışına çıkmış değiliz, çalışmalarımız şeffaftır. Ben Ankara'ya bugün de gelirim yarın da geleceğim. Bana kimsenin ambargo koyma hakkı yoktur. Ankara, anavatanımızın başkentidir. Uyum içerisinde çalıştığımız bir hükümet vardır. Tabii ki Ankara'ya geleceğim. Bu konuda kimseye hesap verme gereği duymam" diye konuştu.
Yeni kurulacak hükümetin Kıbrıs halkının iradesini yansıtmayacağını ve parlamentodaki iradenin sakatlandığını ileri süren Küçük, şunları söyledi: "Biz halkımızdan hiçbir zaman korkmuyoruz. Biz bazıları gibi iradeyi başka yerde aramıyoruz, iradeyi sandıkta arıyoruz. Halkımızın iradesi 28 Temmuz'da ortaya çıkacaktır" dedi.
Kıbrıs sorununu çözümüne yönelik çabaların 1 yıldır durduğunu hatırlatan Küçük, bunun sorumlusunun Rum tarafı olduğunu söyledi. Çözüm yanlısı olarak bilinen Nikos Anastasiades'in cumhurbaşkanı seçildikten sonra çelişkili açıklamalar yapmaya başladığına dikkati çeken Küçük, müzakerelerin ekimden önce başlamasını beklemediğini söyledi.
-"Kaynaklardan hep birlikte yararlanalım"-
Küçük, Doğu Akdeniz'de doğalgazın olup olmadığı konusunda çelişkili bilgiler geldiğine dikkati çekerek, Güney Kıbrıs'ın açtığı kuyuların 5 kilometre ilerisinde İsrail'in açtığı kuyunun boş çıktığını ve iddia edilen kaynakların tartışılır hale geldiğini söyledi. Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a götürülecek su projesinin adada barışı sağlamak için kullanmaya hazır olduklarını belirten Küçük, "Gaz tartışmalı ama su bir gerçektir. Suyun geleceği gerçektir. Bir anlaşmaya varalım, bu kaynaklardan hep birlikte yararlanalım" diye konuştu.
Kıbrıs'ta bir çözüm olmasa da Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'nin desteğiyle yaşamaya ve gelişmeye devam edeceğini ifade eden Küçük, "Türkiye olmasa ambargo ve izolasyonlar altında yaşayan Kıbrıslı Türkler çoktan mahvolurdu" dedi.
-Sigortalılar, Kuzey Kıbrıs'ta tedavi olabilecek-
Küçük, dün akşam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'a yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ettiğini aktardı. Hükümetten düşürülmesine rağmen ülkesine hizmet etmeye devam ettiğini vurgulayan Küçük, görüşmede Lefkoşa'daki Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Türkiye'den gelen sigortalı hastalara sağlık hizmeti sunmasının önünün açıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayın Başbakan ile yaptığımız görüşmede bu konu çözüme ulaşmıştır. Türkiye'deki sigortalıların, Kıbrıs'taki Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde tedavilerini yaptırmalarının kapısı açılmıştır."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER