ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 21:52

KİT Komisyonu


TBMM KİT Komisyonu'nda Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'nin 2009, 2010, 2011 yılı hesapları görüşüldü.

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Haşim Keklik, komisyonda yaptığı sunumda, şirketin 177 bin 264 dağıtım trafosu ve 63 bin 177 megavat kurulu gücü yönettiğini bildirdi. Keklik, toplam 934 bin 374 kilometre dağıtım hattıyla elektrik hizmeti sunduklarını söyledi.

Şirketin, bu yıl 710 milyon lira tutarında yatırım yapacağını dile getiren Keklik, Türkiye genelinde kayıp-kaçak oranının yüzde 16,8 düzeyine olduğunu belirtti.

Elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesi süreci hakkında da bilgi veren Keklik, 2 aylık süreçte kamuda kalan 5 dağıtım bölgesinin özelleştirilmesinin tamamlanacağını ifade etti.

Daha sonra Sayıştay'ın gündemde tuttuğu önerilerin görüşülmesine geçildi.
Çeşitli ihalelere ilişkin Sayıştay önerilerini ve milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Keklik, bu konuda mevzuat ve yönetmeliklerinde en ufak bir boşluk olmadığını, böyle bir durumun fark edilmesi halinde de gerekli düzenlemelerin hemen yapıldığını söyledi.

Yılda binlerce ihale yaptıklarını vurgulayan Keklik, şöyle konuştu:

"Gündeme gelen konuların tamamen kişilerin haklarından ve uygulamadan kaynaklandığını görüyoruz. Kurum olarak elektrik hizmeti götürüyoruz ve bunun beklemesi mümkün değil. Bu anlamda bir aciliyetimiz var. Biz plandağımız yatırımların yüzde 95'ini gerçekleştiriyoruz. Binlerce ihale yapıyoruz ve tüm bu faaliyetler için binlerce insan çalıştırıyoruz, müteahhitlerle çalışıyoruz. İnsanların hataları olabilir gerekli incelemeler yapılmıştır ve bizim dışımızda da incelemeler yapılmıştır. Sonuçta da önemli bir sonuca ulaşılamamış, bir takım tavsiyelerde bulunulmuş ve gerekli kişilere bunlar iletilmiştir."

Camilerin aydınlatılmasıyla ilgili faturaların Hazinece, Diyanet İşleri Başkanlığına aktarılan kaynakla ödendiğini anlatan Keklik, bunun yanında caminin ısıtılması, soğutulması, imamın lojmanının ayrı abonelik olarak değerlendirildiğini ve bunların faturasının ise dernekler tarafından ödendiğini anlattı. Aydınlatmadan kaynaklı borç varsa bile camilerin elektriğinin kesilmediğini vurgulayan Keklik, ancak cemaat konforlu bir camiye gidiyorsa bunun bedelinin de ödenmesi gerektiğini ifade etti.

Keklik, sokak aydınlatmalarının yetersizliği konusundaki şikayetler üzerine, ilgili şirketlerle konuyu değerlendireceklerini dile getirdi.

Görüşmelerin ardından, Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'nin 2009, 2010, 2011 yılı bilanço ve net hesapları oylamaya sunularak ibra edildi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER