ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 16:23

Kışanak: "Kalıcı barış istiyoruz"

Kışanak: "Kalıcı barış istiyoruz"


BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Adana’da çözüm süreci için destek istedi.

Merkez Seyhan ilçesindeki Karasu mevkiinde Öcalan'ın posterlerinin de yer aldığı mitingde katılımcılar davul–zurna eşliğinde halay çekti. Mitingde konuşan Kışanak, barış, çözüm, demokrasi isteyenlerin şimdi ortayı çıkan tarihi fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Kışanak, “Biz kalıcı ve toplumsal bir barış istiyoruz. Silahların susması, çatışmasızlık ancak kalıcı barışın önünü açan bir hamle olabilir. Kalıcı ve onurlu bir barışı, demokratik bir geleceği oluşturmak için şimdi biz görevimizi çok daha güçlü bir şekilde yerine getirmek zorundayız.” dedi.

Tarihsel bir sorumluluklarının varlığına işaret eden Kışanak, kalıcı barışın hak ve hukukun tanındığı bir ortamda gerçekleşebileceğini kaydetti. Kışanak, “Şimdi demokratik siyasetin, halkın, hepimizin omuzlarındaki yük; haklarımızı, özgürlüklerimizi kazanacağımız bir demokrasi mücadelesini güçlü bir şekilde yürütmektir. Sizler bugün bu meydanda, bu sıcakta inanıyorum ki sadece özgürlük aşkı ile duruyorsunuz. Özgürlüğümüzü kazanacağımız; dilimizin, kimliğimizin önündeki engelleri kaldıracağımız; herkesin dili, kimliği, kültürüyle gurur duyacağı bir barış arzuluyoruz.” diye konuştu.

Sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması halinde Türkiye’deki bütün halkların özgür olacağını vurgulayan Kışanak, “Türk, Kürt, Arap herkesin yan yana, kardeşçe hak ve hukukunu kullandığı bir demokratik cumhuriyeti inşa etmemiz lazım. Herkesi göreve, bu demokratik kurtuluş sürecine katılmaya çağırıyoruz. Türkiye’deki tüm halkları, demokratik cumhuriyeti inşa etmeye davet ediyoruz. Bu görevden kimse kaçınamaz.” ifadelerini kullandı.

Derslerini iyi çalıştıklarını ve artık kimsenin Kürt halkını kandıramayacağını bildiren Gültan Kışanak, şöyle devam etti: “Yüreğinizi ferah tutun. Kendinize güvenin. Halkımıza güvenerek yola çıktık. Kaygıları, şüpheleri bir yana bırakıp, görkemli bir demokratik mücadeleyi başlatma dönemidir. Sizleri bu yürüyüşe en güçlü şekilde katılmaya davet ediyorum. Biliyorum ki her zaman olduğu gibi bize öncülük edeceksiniz. Demokratik kurtuluş sürecine de öncülük edeceksiniz. Yolunuz, yolumuz açık olsun.” CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER