ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 19:13

Kırgız Parlamento heyeti TBMM'de


Ankara'da temaslarda bulunan Kırgızistan Parlamento heyeti, CHP Grubu'nu ziyaret etti.
    
Kırgızistan Parlamentosu Uluslararası İlişkiler ve Parlamentolararası İşbirliği Komitesi Başkanı Kanıbek İmanaliyev ve beraberindeki heyet, CHP Ankara milletvekili ve Türkiye-Kırgızistan Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi Levent Gök, Adana Milletvekili Ali Demirçalı ve Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu ile görüştü.
    
Gök, CHP hakkında bilgi verdikten sonra, Türkiye-Kırgızistan ilişkilerine değindi.
    
Atatürk'ün ''yurtta barış dünyada barış'' sözünü hatırlatan Gök, Türkiye'nin bu doğrultuda başka ülkelerle saygın ilişki kurmayı arzuladığını söyledi.
    
Levent Gök, CHP'nin Türkiye'de insan hakları ve demokrasinin kusursuz işlemesi için mücadele ettiğini belirterek, ''Daha çözemediğimiz pek çok sorunumuz var'' dedi.
    
Türkiye'nin Kırgızistan ile dostane ilişkileri bulunduğunu anlatan Gök, iki ülkenin sahip olduğu ortak noktalara rağmen dış ticaret hacminin çok düşük olduğunu ifade etti.
    
Konuk heyet başkanı İmanaliyev de Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk'ten övgüyle bahsederek, ''Devletler de insanlar gibi doğar, büyür, çöker ama Atatürk gibi cesur liderleri olursa uzun yaşar'' dedi.
    
Kırgızistan'da Atatürk'e büyük değer verdiklerini belirten İmanaliyev, ülkelerinde Atatürk müzesi, parkı, heykeli olduğunu, nutuğun da çevirilerinin bulunduğunu kaydetti.
    
Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki halk hareketlerine dikkati çeken İmanaliyev, ''Bu ülkelerde Müslüman Müslüman'ı öldürüyor. Petrolleri, gazları, doğal kaynakları var ama Atatürk gibi adamları yok'' diye konuştu.
    
     

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER