ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 12:27

"Kılıçdaroğlu'nun bu duruma düşmesine üzüldüm"


AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda karşısında düştüğü duruma üzüldüğünü belirterek, "Ne olursa olsun, o benim dışarıda ana muhalefet liderimdir" dedi.
     Aydın, Hannes Swoboda'nın, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Beşşar Esed ile kıyasladığı sözlerine tepki göstermesini" AA muhabirine değerlendirdi.
     Ana muhalefet partisi CHP'nin bugüne kadar millet için politika üretemediğini, proje ve öneri getiremediğini ifade eden Aydın, "İktidar olarak bizim getirdiklerimizin tamamını yok saydı, yerine de alternatif geliştiremedi" diye konuştu.
     Aydın, CHP'nin Suriye meselesinde düştüğü durumun çok acı verici olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin dış politikada ve milli meselelerde birliktelik sağlaması gerektiğine işaret eden Aydın, şöyle konuştu:
     "İspanya ve İngiltere, ETA ve IRA'yı nasıl bitirmiş- Terör ve dış politika meselelerinde birlikte mücadele ederek başarılı olmuşlar. Türkiye'de de bunun olması lazım. Ancak CHP'nin ret ve inkar politikaları devam ediyor. Artık hangi çağda yaşıyoruz, insanlar görüyor, insanlar akı da karayı da takip ediyor. Kim bu millet için taş üstüne taş koyuyorsa millet onun yanında oluyor. Eğer CHP çok partili hayattan sonra tek başına iktidar olamıyorsa bunun nedenini araştırması lazım. Onlar AK Parti iktidarına kadar darbelerle iktidar oldu ama milletin oyuyla çok partili hayattan sonra iktidar olamadılar. Çünkü millet için bir şey yapamıyorlar, millet için yapılan güzelliklere de engel oluyorlar. Artık darbeler de olmayacağına göre CHP'nin de iktidara gelme şansı zor görünüyor.
     Hem Suriye hem de terör meselesinde CHP'nin sorumlu davranması lazım, sonuçta onlar da bu milletin temsilcileri. Ana muhalefet önemli bir partidir, demokrasinin olmazsa olmazıdır, sadece iktidarla bu işler olmaz. Ana muhalefetin bu manada kendini çek etmesi lazım."
    
     -"Sosyalistler CHP'yi kendilerinden görmüyor"-
    
     Ahmet Aydın, Avrupa'lı sosyalistlerin bile CHP'yi kendilerinden görmediklerini ileri sürerek, "CHP sosyalist mi, demokrat mı, ulusalcı mı, yeni CHP mi- Bazen 'yeniyiz' diyorlar, bazen bakıyoruz eski CHP kalıntıları, o faşist yaklaşımları devam ediyor. Ne oldukları belli değil. CHP parti görünümünden çok uzak. CHP'de milletvekili sayısı kadar grup var adeta. Genel Başkanlarının aynı konulara ilişkin farklı söylemleri oluyor, karşılıklı bildiriler yayımlanıyor" dedi.
     Avrupa Sosyalist Grup Başkanı'nın da "CHP çözülüyor" gibi bir ifade kullandığını ve sosyalistlerin CHP'yi kendilerinden bile görmediğini vurgulayan Aydın, Swoboda'nın, aslında "Siz eğer sosyalist olarak bu grupta var olmak istiyorsanız bu grubun kurallarına uymak zorundasınız, demokrat olmak zorundasınız. Siz diktatör yanlısı, Esed yanlısı siyaset yapamazsınız. Milletin oyu ile iktidara gelenler meşru iktidarlardır, sizler de politika geliştirin. Eski CHP misiniz, yeni CHP misiniz-" dediğini söyledi.
     Aydın, CHP'nin, Hükümeti ve Başbakan Erdoğan'ı gittiği her platformda küçültmeye çalıştığını, yalan yanlış bilgilerle şikayet ettiğini kaydederek, "Avrupa'yı adeta ağlama duvarına çevirdi" diye konuştu.
    
     -"Boşluğa düştü"-
    
     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, düştüğü duruma üzüldüğünü dile getiren Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Gerçekten üzüldüm, istemezdim böyle bir duruma düşmesine. Keşke böyle bir şey olmasaydı. Ne olursa olsun, o benim dışarıda ana muhalefet liderimdir. Ana muhalefet liderinin o pozisyona düşmesinden ülkem ve milletim adına rahatsızlık duyarım. CHP'nin de bu noktada kendini çek etmesi lazım.
     Türkiye gibi güçlü bir ülkenin ana muhalefet partisi liderinin açığa düşmesine son derece üzüldüm. Ana muhalefet liderine yakışmayacak söylemler Avrupa tarafından da kabul edilmeyince kapılar kapandı ve boşluğa düşmüş oldu."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER