ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 23:49

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert tepki!

Kılıçdaroğlundan Erdoğana sert tepki!

Kılıçdaroğlu, Lozan Barış Antlaşması'nın 90. yıldönümü nedeniyle Heybeliada'daki İnönü Evi'nde düzenlenen programa katıldı.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Lozan Barış Antlaşması'nın 90. yıldönümü nedeniyle Heybeliada'daki İnönü Evi'nde düzenlenen programa katıldı.

Kılıçdaroğlu Lozan'ı, dönemin şartlarına göre tahlil etmek gerektiğini ve o dönem hakkında bilgi sahibi olmadan eleştirmenin yanlış olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle göstericilere tepki gösteren Başbakan Erdoğan'a ise "Sen kimsin ki sen izin veriyorsun bu gençlere" şeklinde tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, Parti Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Parti Sözcüsü Haluk Koç ve diğer partililerle birlikte Heybelilada'daki İönü Evi'nde düzenlenen programa katıldı. Lozan Barış Antlaşması'nın 90. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programda konuşmacılar anlaşmanın bugün eleştirilmesinin yanlış olduğunu ve dönemin şartlarına göre değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

KILIÇDAROĞLUNDAN BAŞBAKANA ELEŞTİRİ: "SEN KİMSİN?"

Programa katılanlara hitap eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hem Gezi Parkı olayları üzerinden Başbakan Erdoğan'a yüklendi, hem de Lozan Antlaşması'na yönelik eleştirilerin haksız olduğunu belirtti. Gezi Parkı olayları sırasında palalılara dokunulmadığını ancak TOMA'nın karşısına geçen gençlerin hapse atıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Elinde pala olana dokunmuyorsun ama TOMA'nın karşısına geçip göğsünü geren kişiyi hapse atmaya kalkıyorsun. Neden yapıyorlar biliyor musunuz? Korkudan, korku dağları sardı. Bu görev korkak insanlarındır. Yürekli insanlar, cesur insanlar böyle bir şey yapabilir mi?" deyi sordu.

Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı'na gideceğine ilişkin sözlerini de hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Neymiş elinde karanfille Gezi Parkı'na gidecekmiş. Beyefendinin izniyle Gezi Parkı açılacakmış. Sen kimsin ki sen izin veriyorsun bu gençlere. Kendimize güveniyoruz. Çünkü halkımıza güveniyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, Lozan Antlaşması'nın dönemin koşullarına göre değerlendirilmesi gerektiğini ve o dönemin şartlarını bilmeden böyle bir eleştiri yapmanın doğru olmadığına işaret etti. Marshall Yardımları'nı da eleştiren Kılıçdaroğlu, "Bize şunu söylediler, ne gerek var uçak üretiyorsunuz, size uçak verelim, ne gerek var gemi yapıyorsunuz size gemi verelim. Uçak fabrikalarını, tersaneleri kapattık. Marshall yardımıdır bunun adı. Kültürümüzü yozlaştıran ulusal değerlerimizi körelten Marshall Yardımları'dır. Size bedava veriyoruz sizin üretmenize gerek yok..." dedi.

Ev sahibi olan İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker ise anlaşmanın yıldönümünde insanların bu vesile ile bir araya gelmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Toker, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğum gününün bugün olduğunu hatırlatan Toker, gençlerin geçmişte atılan adımlara sahip çıktığını hatırlattı.

Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Aysel Çelikel ve adalılar da programa katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER