ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 13:07

Kılıçdaroğlu Uludere'yle ilgili sert konuştu

Kılıçdaroğlu Uludereyle ilgili sert konuştu


 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uludere soruşturmasının zamana yayılarak unutturulma gibi bir hedefin olduğunu düşündüğünü ifade etti. Kılıçdaroğlu, 33 kurşuna gidenlerin 34 yurttaşın öldürülmesinin hesabını vermekten korktuğunu söyledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın yayın organlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Kürt sorununun çözülmesi konusunda toplumsal uzlaşmanın şart olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, yüzde 1'in bile önemi olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, "Bugün olmasa yarın, yarın olmasa öbürgün Parlemantoda bir komisyon kurulacak. Komisyon oluşmak zorundadır, akıl ve mantık bunu gerektiriyor." dedi.

Uludere olayına ilişkin bir soruya ise Kılıçdaroğlu, "Uludere'yle ilgili bugün arkadaşlarımız ordalar. Ordaki ailelerle, Uluderelilerle buluşacaklar. Bu soruşturmanın zamana yayılarak unutturulma gibi bir hedefin olduğunu düşünüyorum. Sınır ötesi operasyon kime ait? TBMM'ye. Bu yetkiyi Meclis kime verdi? Hükümete verdi. Bizim muhatabımız kim? Hükümet. Bürokrasi bizim muhatabımız olamaz. 34 yurttaşın öldürülmesinin sorumlusu kim; siyasi iktidar. Pilotu mu sorumlu tutacağız."

Tren kazasında iki makinistin sorumlu tutulduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, pilotların sorumlu tutulamadığını onların yerde değil havada olduğunu kaydetti. Önce siyasi otoritenin kendi sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Yeri zamanı geldiğinde 33 kurşuna giderler. Mustafa Muğlalı mahkum oldu, hapis yattı. 33 kurşuna gidenler, 34 yurttaşın öldürülmesinin hesabını vermekten korkuyor. Efendim terörist olabilirlermiş, çok masum değillermiş. Her yönüyle çuvallamış bir iktidar var." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER