ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 18:34

Kılıçdaroğlu: "Türkiye 105 yıl geriye gitti!"

Kılıçdaroğlu: "Türkiye 105 yıl geriye gitti!"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin basın özgürlüğü konusunda 105 yıl gerilediğini öne sürdü.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yeni bir medya süreci ile karşı karşıyayız. İktidarın ve polisin beraber denetlediği, ağırlıklı olarak medya patronlarının siyasi otoritenin emrine girdiği, siyasi otoritenin kabul ettiği haberleri yayınlayan, kabul etmediği haberlere sansür veya otosansür uygulanan bir süreci yaşıyoruz. 105 yıl geriye gittik" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisi tarafından hazırlanan Tutuklu Gazeteciler Raporu'nu duyurmak üzere bir basın toplantısı düzenledi. Raporu hazırlayan CHP Milletvekilleri Nurettin Demir, Veli Ağbaba ve Özgür Özel ile basının karşısına çıkan Kılıçdaroğlu, yarın kutlanacak Gazeteciler Günü öncesinde hüzün, gözyaşı, acı olduğunu savunarak, hükümetin basına karşı tutumunu eleştirdi.

"TÜRKİYE 105 YIL GERİLEDİ"

Başbakan Erdoğan'ın ülkeyi yarı açık cezaevine döndürdüğünü iddia eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu;

"Gazeteciler açısından da Türkiye'yi yaşanamaz bir ülke haline getirdi. Dün Türkiye Gazeteciler Sendikasının bir çalışması açıklandı, yayınlandı. 27 Mayıs 2013'ten bu yana 59 basın emekçisi ya işinden oldu veya zorunlu izne ayrıldı Gezi Parkı olayları dolayısıyla. Neden? Neden işine son veriyorsunuz gazetecilerin, neden zorunlu izne ayırıyorsunuz. Patronların beğenmediği haberleri yazdılar diye. Yeni bir medya süreci ile karşı karşıyayız. İktidarın ve polisin beraber denetlediği, ağırlıklı olarak medya patronlarının siyasi otoritenin emrine girdiği, siyasi otoritenin kabul ettiği haberleri yayınlayan, kabul etmediği haberlere sansür veya otosansür uygulanan bir süreci yaşıyoruz. 105 yıl geriye gittik. 24 Temmuz 1908'te ilk kez bu ülkede sansür memuru görmeden gazeteler özgürce yayınlandı, 24 Temmuz 2013 otosansür ya da sansür uygulanıyor Türkiye'de gazetecilik mesleğinde. İleriye doğru giden değil geriye doğru giden bir süreci yaşıyoruz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Tutuklu gazeteci olmaz, hapiste gazeteci olmaz, yazı yazdı diye gazeteci işinden olmaz."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER