ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 16:53

Kılıçdaroğlu, Rutte'den AB fasılları için katkı istedi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'ye mektup yazarak, Avrupa Birliği'nin (AB) yeni fasıllar açmasına yönelik katkısını istedi. Kılıçdaroğlu, Türk hükümetine yönelik eleştiriler ile Türkiye'nin AB üyelik sürecinin farklı hususlar olarak ele alınmasının gerekli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Kılıçdaroğlu, AB'nin Gezi Parkı eylemcilerine sahip çıkması, Türk demokrasisinin güçlenmesine ve farklı hayat tarzlarına saygı gösterilmesine destek olması gerektiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu imzasıyla Hollanda Başbakanı Mark Rutte'ye gönderilen mektup şöyle:

"Sayın Başbakan Rutte,

Türkiye’nin genç nesli Gezi Parkı'nda Türk demokrasisinin geleceği, temel hak ve özgürlükler ve insan onuru için umut ve ilham verici yeni bir dönem başlatmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak gençliğin ve onların yanında yer alanların daha güzel bir Türkiye için olan talep ve vizyonlarını paylaşıyor ve destekliyoruz. Biliyoruz ki bunlar, Avrupa Birliği'nin de temsil ettiği ve savunduğu değer ve ilkelerdir.

Ülkemizdeki gelişmelere ilişkin hükümetinizin tepkisini anlıyorum. Aynı endişeleri ben de taşıyor ve ortamın sakinleşmesi için her türlü çabayı gösteriyorum. Aynı zamanda, Türk Hükümetini, bir hukuk devleti olarak demokratik normlarla uyumlu davranmaya davet ediyorum.

Ancak Türk Hükümetine yönelik yapılan eleştiriler ile Türkiye’nin AB üyelik sürecinin farklı hususlar olarak ele alınmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. AB’nin Türkiye’ye böyle bir zamandaki mesajının, üyelik müzakerelerinin daha da yavaşlatılması doğrultusunda olmamalıdır. Çünkü bu sadece Türkiye’deki demokrasi ve AB karşıtları ile Avrupa’daki Türkiye karşıtı çevrelerin işine yarayacaktır. Oysa AB, Gezi Parkı eylemcilerine sahip çıkmalı, Türk demokrasisinin güçlenmesine ve farklı hayat tarzlarına saygı gösterilmesine destek olmalıdır.

İşte bundan dolayı, Sayın Başbakan, katılım müzakerelerinde, AB’nin yeni fasıllar açmasına yönelik katkınızı bekliyorum. Hollanda her zaman Batı uygarlığının yüksek değerleri için sürekli bir umut ışığı teşkil etmiştir. Zaman, Türkiye’de demokrasinin yükselişi için gösterilen çabalara destek verme zamanıdır. Saygılarımla."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER