ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 14:10

"Kılıçdaroğlu, rakip takımı tutacak"


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda'nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerine tepki göstererek görüşmesini iptal etmesine ilişkin, "Kılıçdaroğlu, milli takımımız yabancı bir ülkeyle maç yapsa, 'AK Parti iktidarda' diye rakip takımı tutacak kadar siyasette farklı bir tavır sergiliyor" dedi.
    
Şahin, Karabük'te esnaf ziyaretleri sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda'nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilişkin sözlerine tepki göstermesi ve görüşmesini iptal etmesi ile ilgili bir soru üzerine Şahin, yaşanan durumun Kılıçdaroğlu adına üzüntü verici olduğunu söyledi.
     Şahin, ana muhalefet partisi liderinin, "Türkiye muhalifi" bir muhalefet partisi lideri profili çizdiğini belirterek, "AP'de bir Sosyalist grup başkanı, kendi ülkesinin başbakanı ile 3 yıldır kendi halkına zulüm yapan bir kişiyi kıyaslaması karşısında, Türkiye ana muhalefet partisinin yüzüne, 'Türkiye Cumhuriyeti başbakanı öyle biri değildir' demesi tabi Kılıçdaroğlu açısından üzüntü verici bir durumdur. Evet AK Parti siyasi rakibin olabilir, muhalefetini de yaparsın ama bunu dışarda başkalarının da bile yadırgayacağı üslupla yapmak kendisine bir şey kazandırmaz. Halk nezdindeki itibarını kaybettirir" diye konuştu.
     AK Parti olarak sürekli kamuoyu yoklamaları yaptırdıklarını ve yol haritalarını buna göre çizdiklerini ifade eden Şahin, şöyle devam etti:
     "Şu anda CHP'nin oy oranı yüzde 20'ler seviyesine inmiştir. Bu, Kılıçdaroğlu'nun zik zak çizen, tutarsız politikalarının sonucudur. En son seçimde CHP'nin yüzde 25 civarında oyu vardı. Sayın Baykal bıraktığında ise CHP'nin oy oranı bunun üzerindeydi. Kılıçdaroğlu, CHP'nin halk nezdindeki itibarını her geçen gün düşürmektedir. Bu, tabi CHP teşkilatını ilgilendiren bir konudur ama konu AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanı da ilgilendirdiği için bu açıklamaları yapma ihtiyacı duydum. Üslup siyasette son derece önemlidir. Üslup, halkın hatta dışardakilerin bile yadırgayacağı bir üslupsa bunu değerlendirmek ve sonucunda kendimize yeni bir anlayışı hakim kılmak zorundayız diye düşünüyorum."
    
     -Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu artırması-
    
     Şahin, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltmesine ilişkin bir soru üzerine, bunun uzun zamandır bekledikleri bir açıklama olduğunu söyledi.
     Bunun bile yeterli olmadığını dile getiren Şahin, Türkiye'nin uzun süredir yatırım yapılabilir ülkeler arasına girmesi gerektiğini düşündüklerini belirtti.
     Şahin, uluslararası derecelendirme kuruluşu tarafından bunun teyit edilmiş olasından memnuniyet duyduklarını anlatarak, şunları kaydetti:
     "Bu açıklama yabancı sermayenin yatırım yapmasını teşvik edecek. Yatırımcı sayısı artacak. Şu anda bile zaten yerli ve yabancı sermayeler ülkemize yatırım yapmak için yarışıyor. Bugün Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları'nda toplu iş sözleşmesi imza törenine katılacağım. Yabancı ve yerli sermayenin ülkemize yatırım yapması bu fabrikaya bile fayda sağlayacak" diye konuştu.
     Şahin, Türkiye'de terörden kurutulmak için başlatılan çözüm sürecinin de başarıyla tamamlanmasının ardından ekonomik alanda daha büyük bir sıçrama yaşanacağını ifade etti.
     Gazetecilerin, Kardemir Karabükspor'un Fenerbahçe ile yarın yapacağı maçta ligde kalma mücadelesi vereceği hatırlatması üzerine Şahin, kendini ispatlamış, başarılı sonuçlar almış bir takımın bu durumda olmasından dolayı üzüntü duyduğunu söyledi,
     Şahin, Karabük ekibinin Fenerbahçe'yi yenerek ligde kalacağına inandığını söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER