ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Aralık 2013 Pazartesi 22:32

Kılıçdaroğlu: Dershaneler kaldırılmasın

Kılıçdaroğlu: Dershaneler kaldırılmasın

CHP lideri mevcut eğitim sisteminin dershaneleri zorunlu kıldığını ifade etti


Amerikan Kongresi ve 3 düşünce kuruluşunun daveti üzerine ABD’nin başkenti Washington’a gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mevcut eğitim sisteminin dershaneleri zorunlu kıldığını ifade etti. Sistemin dershanelere ihtiyaç duyulmayacak şekilde yeniden yapılandırılmasına destek vereceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, hiç bir değişiklik yapmaksızın kaldırılmalarına ise karşı olduklarını dile getirdi.

CHP Genel Başkanı, ABD’nin saygın düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nde düzenlenen ‘CHP’nin Türkiye Vizyonu’ başlıklı seminerde konuştu. Eğitim politikalarının her ülke için stratejik alanlar olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Ama bizim ülkemizde eğitim politikaları, üzerinde uzun uzun düşünülüp tartışılan ve oluşturulan politikalar değil.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin, çocukların denek olarak kullanıldığı bir eğitim sistemine sahip olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bir sabah geliyorsunuz bakıyorsunuz yeni bir model Türkiye’ye öneriliyor. Kalkınma planlarında olmayan bir model. Milli eğitim Bakanlığı'nın kalkınma stratejik planında olmayan bir model, hükümet programında olmayan bir model, Bakanlar Kurulu tasarısında olmayan bir model. 5 milletvekili bir kanun teklifi veriyor; ama kanun teklifini veren 5 milletvekilinden hiçbirisi de eğitimci değil. Ama bu geçti.” dedi.

CHP olarak eğitim politikalarının iktidarın eğitim politikalarıyla neredeyse taban tabana zıt olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlıklı işleyen bir iktidar herhangi bir konuda karar alırken, özellikle eğitim konusunda karar alırken; 1- Pedagoglara danışır önce 2- Sistemi sorgular 3- Aksayan yönleri belirler 4- Düzeltilmesi için nelerin yapılması gerektiğini düşünür 5- Bunları test eder. Daha sonra bunları uygulamaya koyar. Dershane modelinde, bir sabah kalktık; Sayın Başbakan karar vermiş dershaneleri kaldıracağım diye. Mevcut eğitim sistemi dershaneleri zorunlu kılıyor. Dershanelere hiçbir zaman anneler ve babalar çocuklarını gönüllü olarak göndermiyorlar. Ama sistem maalesef böyle bir tablo ortaya çıkarıyor.”

Eğitim sistemi dershanelere ihtiyaç duyulmayacak şekilde yeniden yapılandırılması halinde destek vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Ama hiçbir değişiklik yapmayacaksınız Eğitim sisteminde. Dershaneleri kaldıracağım diyeceksiniz; Bu ticari anlayışa da aykırı, serbest piyasa anlayışına aykırı. Bugün birisi dershaneleri kapattı. Yarın bir başkası gelip ‘Ben de şu ticari kuruluşları kapatacağım.’ der. Yasaklarla bir yere varılamaz. Aklı ve mantığı kullandığınız zaman sorunun çözümüne daha ciddi katkılar yapabiliriz diye düşünüyorum. ” şeklinde konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER