ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 20:32

Kılıçdaroğlu Başbakan'ı eleştirdi


CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Türk sözcüğünden, Türk milleti kavramını kullanmaktan utanan, sıkılan bir başbakan var. Bunu içime sindiremiyorum. Bugün kendi ülkesinin tarihini, nasıl kurulduğunu bilmeyen kişiler, bu ülkeyi yönetmeye talip oldular. Başta Recep Tayip Erdoğan Cumhuriyet tarihi konusunda bir parça bilgi edinmek isteyen elini vicdanına koyup, buraya gelsin. Bu ülke nasıl kuruldu, hangi bedeller ödendi, onları bir görsünler." dedi.

Yedi düvele karşı mücadelenin Eskişehir’de verildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Kendi çocuğuna, kendi gençliğine kendi gençliğine karşı mücadele eden bir siyasi iktidar bu mücadeleye yedi düvele karşı mücadele verdik diye kamuoyuna sundu. İnsanda biraz utanma olur. Biraz ahlak olur, biraz tarih bilgisi olur. Ve bunlar bu ülkeyi idare ediyorlar. Üzüntü olanda bu." diye konuştu.

CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in Cumhuriyet’in 90. yılı nedeniyle yaptığı Türkiye’de bir ilk olan "Canlı Tarih Sahnesi"ni hizmete açtı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsmet İnönü’nün kızı Özlem Toker, torunu ve milletvekili Gülsüm Bilgehan Toker’in de aralarında bulunduğu kalabalık bir topluluğun katılımıyla açılan sahnede Atatürk ve İsmet İnönü kendi ses ve hareketleriyle yakın tarihi anlatıyorlar. Atatürk, sahnede ikinci meclis kürsüsünde Cumhuriyet’in 10. Yıl Nutku ile ayrı tarihlerdeki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı açılış konuşmalarını yapıyor. İsmet İnönü ise Atatürk’ün ölüm yıldönümünde yaptığı Atatürk’ü ve Cumhuriyet’i anlatan konuşmasından sonra Lozan Antlaşması’nı anlatıyor. Sahnede hareketli ve sesli android iki silikon figürün yanı sıra Kurtuluş Savaşı ve yakın tarihe ait çeşitli belgesel görüntüler de yer alıyor. Bu tür müzelerin ilki, Amerika’da Orlando’da yer alıyor. “Liberty Theatre” adındaki müzede tüm Amerikan başkanlarının hareket edip konuşarak canlı hissi veren heykelleri sergileniyor. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen bu yeni projesi için şunları söyledi: “Yetişen genç kuşakların yakın tarihi akıllarından çıkmayacak şekilde öğrenebilmeleri son derece önemlidir. Yakın tarihini bilmeyen çocuklarımız ve gençlerimiz, geleceği doğru kuramazlar. Bu projemizle, onlara yardımcı olacağımızı düşünüyorum."

‘Canlı Tarih’ sahnesini Büyükerşen ve Toker ailesinin fertleri ile birlikte izleyen Kılıçdaroğlu, daha sonra Köy Enstitüleri Müzesini gezdi. Kılıçdaroğlu, daha sonra yaptığı açıklamada, ‘Canlı Tarih’ çalışmasını çok güzel bulduğunu söyledi. "Kendi tarihimizi bilmek çok önemli. Kendi tarihini bilmeyen geleceği bilemez. Tahmin edemez, gelecekle ilgili sağlıklı, güçlü öngörülerde bulunamaz." diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Burada kendi tarihimizden kısa kesitler izledik. Cumhuriyetin Kuruluşu, ulusal bağımsızlık savaşı, kadınların rolü, cumhuriyetin kuruluşu, alfabe ve devrimlerin nasıl yapıldığı, hangi koşullarda yapıldığını gördük. Bu koşulları bilmeyenler, rahat koltuklarında oturup cumhuriyetin o yıllarını eleştiriyorlar. Asıl üzücü olan bu. Hangi koşullarda savaşın verildiği, müzakerelerin nasıl yapıldığı, bedellerinin nasıl ödendiği, ne acıların çekildiği burada kısaca öğrenmiş olduk. İki önemli insanın Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’nün yaptıklarını izledik. Çok güzel bir çalışma. İnsan gerçekten duygulanıyor. Duygulanmamak mümkün değil."

Türkiye’de Cumhuriyet'e karşı olan Cumhuriyete karşı olan, düşman belleyen grupların olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ı da Türk sözcüğünden utanmakla suçladı. "Türk sözcüğünden utanan bir başbakan var. Türk milleti kavramını kullanmaktan utanan, sıkılan bir başbakan var. Ben bunu içime sindiremiyorum." ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Biz kendi ülkemizi, kendi kanlarımızla canımızla, bedenimizle, alın terimizle bedel ödeyerek kurduk. İçinde bulunduğumuz ulusumuzla gurur duyarız, gurur duymak zorundayız. Bu gün öyle bir tablo ile karşı karşıyayız ki, kendi ülkesinin tarihini bilmeyen kişiler, bu ülkeyi yönetmeye talip oldular. Kendi ülkesinin kuruluşunu bilmeyenler, bu ülkenin nasıl kurulduğunu bilmeyen insanlar kendi tarihimizle ilgili ahkam kesmeye başladılar. Ben başta Recep Tayip Erdoğan olmak üzere Cumhuriyet tarihi konusunda bir parça bilgi edinmek isteyen elini vicdanına koyup, bu iki büyük insanı dinlemek isteyenler buraya gelsin. Emin olun burada eğer vicdanları varsa buradan ayrılırken her halde kendi vicdanlarını sorgulayacaklardır."

"GEZİ PARKI'NDA GENÇELERE KARŞI VERİLEN MÜCADELEYİ YEDİ DÜVELE VERİLEN MÜCADELE GİBİ KAMUOYUNA SUNDULAR"

Yedi düvele karşı mücadelenin Eskişehir’de verildiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, "Gelsinler görsünler. Bu ülke nasıl kuruldu, hangi bedeller ödendi, onları bir görsünler. Yedi düvele karşı mücadele burada verildi. Gezi Parkı’nda yedi düvele karşı mücadele verilmedi. Kendi çocuğuna, kendi gençliğine kendi gençliğine karşı mücadele eden bir siyasi iktidar bu mücadeleye yedi düvele karşı mücadele verdik diye kamuoyuna sundu. İnsanda biraz utanma olur. Biraz ahlak olur, biraz tarih bilgisi olur. Ve bunlar bu ülkeyi idare ediyorlar. Üzücü olanda bu." şeklinde konuştu.

"BÜYÜKERŞEN’İ YENİDEN NİYE ADAY GÖRMEYELİM?"

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin ‘Yılma Büyükerşen’i yeniden Eskişehir’e aday olarak görecek miyiz’ sorusuna ise "Niye görmeyelim arkadaşlar. Niye görmeyelim. Bu kadar övgüden sonra birde hocama ne söyleyeceğim. O sadece bizim özgümüzü alan bir belediye başkanı değil. Görüşü ne olursa olsun, bütün Eskişehirlilerin kucakladığı bir belediye başkanı. O sadece CHP ‘nin değil, bütün Eskişehirlilerin belediye başkanı."

Kılıçdaroğlu, Mustafa Sarıgül ilgili soruya ise yanıt vermedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER