ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Haziran 2013 Perşembe 23:16

Kılıçdaroğlu: Anayasa konusunda dört kırmızı çizgimiz var


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni anayasa konusunda dört kırmızı çizgileri olduğunu söyledi.

İzmir Hilton Otel’de kentin iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına da değindi. Özgür ve demokrasiyi içselleştirmiş bir anayasa istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Anayasa konusunda kırmızı çizgilerimiz var. Birincisi, anayasadan Türk sözcüğünün çıkmasını istemiyoruz. İkincisi, anayasadan Türk Milleti kavramının çıkmasını istemiyoruz. Üçüncü koşulumuz, anayasanın başlangıç bölümünde Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucu ve önder rolü mutlaka yer almalı. Dördüncü koşulumuz, anayasanın ilk üç maddesine kimse dokunmamalı. Deniyor ki, ilk üç madde neden değişmesin? İlk üç maddeyle ne alıp veremediğimiz var? Türkiye Cumhuriyeti’nin ismini veriyor, bunu neden değiştirelim? İkinci madde, Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir, resmi dili Türkçe’dir, başkenti Ankara’dır, bunlardan ne rahatsızlığımız var? Bunları neden değiştiriyoruz? Anayasanın ilk üç maddesi, devleti kuran iradenin maddeleridir. Devleti kuran irade halk oyuyla iktidara gelen bir irade değildir. Acı ve gözyaşıyla, şehitler vererek, bağımsızlık savaşı vererek ülkeyi kuran iradedir. Bizim için dokunulmaz iradedir” dedi.

"ELİ SOPALI POLİS OLMAZ"

Konuşmasında, gezi parkı eylemleri sırasında İzmir’de polisle birlikte hareket eden eli sopalı sivil kişilere de değinen Kılıçdaroğlu, “İzmir’de sivil kıyafetli, eli sopalı üstelik çivili polis olamaz. Böyle bir şeyi kabul etmeyiz. Polis korumasında ellerinde çivili sopalar halkın üstüne yürüyorlar. Bunlara polis denmez, kimse kusura bakmasın. Bunlar farklı bir gruptur. Polisin görevi halkın güvenliğini sağlamaktır.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER