ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 16:17

Kılıçdaroğlu: 90. yılı salt bir bayram kutlaması olarak görmemek gerekir


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin 90. yılının salt bir bayram kutlaması olarak görmemek geldiğini belirterek, "Cumhuriyet değerlerinin 21. yüzyılla buluşturulması sorumluluğunu da taşımakta ve bunu gerçekleştirmek için çaba harcamaktadır. Bunun adı dördüncü devrimdir." dedi.

Cumhuriyetin birgün önce kararlaştırılıp ertesi gün ilan edilen bir yönetim şekli olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin birinci hecesinin 1915'te Çanakkale'de, ikinci hecesinin 4 Eylül 1919'da Sivas'ta, üçüncü hecesinin 23 Nisan 1920'de Ankara'da, dördüncü hecesinin ise 9 Eylül 1922'de İzmir'de yazıldığını ve 29 Ekim 1923'te ilan edildiğini ifade etti.

Cumhuriyetin 90. yaşını bir mesajla kutlayan Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin en büyük adımının kadınların eşit yurttaş statüsü kazanması ve sosyal yaşama katılması olduğunu kaydetti. "Cumhuriyet bu nedenle özgürlüktür, bilimdir, akıldır, yaşamı sorgulamaktır." diyen Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin halkın iradesine ve toplumun değer yargılarına saygı duymak, bilhassa kimsesizlerin kimsesi olmak olduğunu vurguladı.

"Laik Cumhuriyet dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetilmeden bireyin özgürleştirilmesi, kardeşleştirilmesidir." diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Cumhuriyet aynı zamanda sanatı ve sanatçıyı yüceltmektir. CHP 90. yılı salt bir bayram kutlaması olarak görmemektedir. Cumhuriyet değerlerinin 21. Yüzyılla buluşturulması sorumluluğunu da taşımakta ve bunu gerçekleştirmek için çaba harcamaktadır. Bunun adı dördüncü devrimdir. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin gelecekte, gerçekleri söylemekten ve savunmaktan korkmayan, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlerle, dün olduğu gibi bugün de cumhuriyet savunucularının ellerinde, omuzlarında yücelmeye devam edeceğine inanıyor, başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, cumhuriyetin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimizle, o mücadelenin haklı ve onurlu nişanını benliklerinde, vücutlarında taşıyan gazilerimizi ve günümüzde cumhuriyet ile cumhuriyetin kazanımlarının korumaya kararlı olan halkımızı kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER