ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 00:58

KİK Dışişleri Bakanları toplantısı yapıldı


Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi'nin (KİK) Cidde'deki 128. olağan Dışişleri Bakanları toplantısında Suriye ve Mısır başta olmak üzere bölgesel sorunlar ele alındı.
Toplantıya Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife, KİK Genel Sekreteri Dr. Abdullatif Bin Raşid Al Zayani, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal'ın yanı sıra Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt'ten üst düzey yetkililer katıldı.
Suudi Arabistan resmi haber ajansının haberine göre, toplantının ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde KİK'in Suriye rejiminin, krizin çözümünü ertelemesinden endişe ettiği belirtilerek, "Rejimin, halkını katletmekten caydırmak için uluslararası önlemler alınmasını" desteklediği belirtildi.
Uluslararası toplumun Suriye halkını korumak için derhal harekete geçmeye çağrıldığı bildirgede, Suriye'deki kriz ile bölgedeki istikrar ve güvenliğe etkilerinin büyümesinden endişe edildiği, rejimin kitle imha silahları da dahil her türlü silah kullanarak Suriye halkının insan haklarını çiğnediği belirtildi.
Rejimin Guta bölgesinde kimyasal silah kullanarak işlediği katliama işaret edilen bildirgede, Suriye'de insani trajedinin devam etmesinin sorumlusu olarak, krizin çözülmesi için yürütülen ciddi uluslararası çabaları reddeden Suriye rejimi gösterildi.
KİK, Hizbullah milisleri başta olmak üzere yabancı güçlerin Suriye halkını öldürmeye katılmasını kınadı.
Mısır olaylarına da değinilen bildirgede, Mısır halkının seçimlerine güvendikleri, ülkenin güvenliğini, istikrarını ve halkın değerlerini korumak istedikleri belirtilerek, Mısır'ın iç işlerine dışarıdan müdahale edilmesini reddettikleri kaydedildi.
KİK'in, Mısır'ın ve halkının yanında yer aldığının vurgulandığı bildirgede, Mısır'ın, İslam ve Arap dünyası için tarihi, merkezi önem taşıyan konumunu hazırlayacağına güvendikleri belirtildi.
Bildirgede, Lübnan'da son zamanlarda meydana gelen patlamalar kınanarak, ülkedeki bütün kesimlere, ulusal uzlaşıyı sağlama, Suriye krizinden uzak durma ve bir an önce hükümeti kurma çağrısı yapıldı.
Filistin konusunda ise bildirgede, İsrail'in 1967 topraklarından tamamen çekilmemesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmaması halinde kapsamlı, adil ve daim bir barışın sağlanamayacağı vurgulandı.
İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşa etme politikasının kınandığı bildirgede, yerleşim birimlerinin kanunsuz olduğu vurgulanarak, uluslararası toplumdan, İsrail'in Filistin belirtildi. Filistin topraklarında yerleşim birimlerinin inşasını durdurması için müdahale etmesi istendi. Bildirgede İsrail'in Mescid-i Aksa ve orada namaz kılanlara yönelik ihlallleri de kınandı.
Bildirgede, Irak'ta sürekli meydana gelen patlamaların, İslam dininin ilkeleri ve insani değerlerle bir alakası olmadığı hatırlatıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER