ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2014 Çarşamba 16:55

Yunanistan Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Kıbrıs konusunda sıcak gelişme

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün ile bir araya geldi.


Gün ile bir araya gelen Loukakis'e, Türkiye'nin çözüme yönelik her türlü iyi niyetli yaklaşıma destek vermeyi sürdüreceği belirtildi.

Kaynaklar, Büyükelçi Loukakis'e, "komşu Yunanistan'ın, bir garantör ülke olarak gecikmeksizin Güney Kıbrıs Rum yönetimini çözüme teşvik amacıyla çaba sarf etmesinin beklendiğinin iletildiğini kaydetti. 

"Tarafları kışkırtıcı eylem ve açıklamalardan kaçınmaya çağırıyoruz"

Öte yandan, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan gönderilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kıbrıs Cumhuriyeti'nin (Güney Kıbrıs) münhasır ekonomik bölgesinde maden rezervlerini arama çalışmalarıyla ilgili egemenlik haklarını tanıyoruz. Bu kaynakların Kıbrıs'taki tüm toplumların yararına olması konusundaki pozisyonumuzu koruyoruz. 

Türkiye'nin, 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin (Güney Kıbrıs) münhasır ekonomik bölgesindeki sondaj çalışmaları duyurusu gibi artan gerginliği risk eden son dönemdeki olayları üzüntüyle karşılıyoruz. Tüm tarafları kışkırtıcı eylemlerden ve açıklamalardan kaçınmaya çağırıyoruz. Bu olay, kapsamlı bir anlaşmanın önemini vurgulamıştır. Dolayısıyla müzakerelerin bu hafta başarılı bir şekilde ilerlemesini umuyoruz. Türkiye için, anlaşma ihtimalini desteklemekte olumlu bir rol oynamaya devam ettiğini göstermek için bir fırsat vardır."

Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye'nin doğalgaz araması yapılan bölgeye savaş gemilerini göndermesi nedeniyle müzakere sürecinden çekildiğini açıklamıştı.

Rum lideri Anastasiadis, Parti Başkanları Zirvesi'nin ardından yaptığı açıklamada, Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis ve müzakere heyetiyle görüşmelerden çekilme kararı alındığını bildirmişti. 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada,Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras'ın Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kendisine Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Anastasios Mitsialis tarafından protesto notası verildiğini belirtmişti. Açıklamada, "Türkiye'nin, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne (Güney Kıbrıs Rum Kesimi) ait Münhasır Ekonomik Bölge içinde Türk araştırma gemisi Barbaros'un inceleme yapması yönünde yayımladığı yasa dışı seyir duyurusu (NAVTEX) ve Türkiye'nin girişimleriyle bölgede gerginlik yaratmakla ilgili bir protesto notası verildi" denilmişti.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER