SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 11:43

Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Kavaklıoğlu'nun açıklamaları

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/kavakliopllu-1487729-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/kavakliopllu-1487729-622x360.jpg
Kavaklıoğlu: "Armstrongun Aya ilk ayak basması gibi bir adım olacak"

Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Kavaklıoğlu: "Komisyon, demokrasimiz için çok önemli bir adım olacak. Armstrong'un Ay'a ilk ayak basması gibi bir adım olacak"


TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Alpaslan Kavaklıoğlu, komisyon olarak atacakları her adımın teamül oluşturacağını, bu yüzden titiz davranacaklarını belirterek, "Komisyon, demokrasimiz için çok önemli bir adım olacak. Armstrong'un Ay'a ilk ayak basması gibi bir adım olacak" dedi.

Kavaklıoğlu, "komisyonun nasıl çalışacağı ve çalışma yöntemi" hakkında bilgi verdi. 

Komisyonlarının MİT Kanunu'na ek madde ilave edilerek ihtisas komisyonu olarak kurulduğunu anımsatan Kavaklıoğlu, komisyonlarının 17 üyesi bulunduğunu söyledi.  

Komisyonunun diğer ihtisas komisyonlarından çok farklı bir komisyon olacağına işaret eden Kavaklıoğlu, şöyle konuştu:

"Birtakım usulleri kanunla getirilmiş, gizlilik esası olan, içeride konuşulan ya da görüşülen hiç bir şeyin dışarı sızmaması gereken özel bir komisyon. İlk defa böyle bir komisyon kuruldu. Bundan sonraki teamüller, komisyonun çalışma tarzı ve bundan sonra nasıl çalışacağını, neler yapacağını kendisi tespit edecek. Bunlar kanunda açıklanmış. Bakanlar Kurulu kararıyla, yönetmeliğiyle MİT teşkilatı, emniyet ve jandarmanın istihbarat teşkilatları ve Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) yaptığı faaliyetler bir rapora bağlanacak, bu rapor Başbakanlık'a gelecek, Başbakanlık da bunu üst raporla bize gönderecek. Biz bunu 90 gün içinde irdeleyeceğiz ve rapora bağlayıp Meclis Başkanlığı'na sunacağız. İşin özü bu. Bu daha önce Türkiye'de hiç yapılmamış bir şey. Bu kurumlar da bunu daha önce hiç yapmamış. 

Komisyon, demokrasimiz için çok önemli bir adım olacak. Çok büyük bir adım; Neil Armstrong'un Ay'a ilk ayak basması gibi bir adım olacak. Bazı arkadaşlar komisyonu küçümsüyor ama gerçekten Türkiye açısından, demokrasi açısından çok önemli bir adım. Bizim başarılı olmamız demokrasimize katkı sağlayacak. O yüzden bütün komisyon üyeleriyle birlikte görevimizin bilincindeyiz. Bizim atacağımız her adım, arkada bir gelenek bırakacak, teamül oluşturacak. Bizim yapacağımız işler teamül olacak. Bu çok önemli, bu yüzden bu konuda titiz davranacağız ve başarılı olacağımıza da inanıyorum. Komisyon çalışmaları, belki ileride yeni Anayasa çalışmalarında önümüzü, ufkumuzu açacak. Sıkıntılarımızın temeli Anayasa. Anayasamız sakat olunca, eski model bir arabaya son model bir klima takmaya çalışıyorsunuz ama o klima o arabada çalışmıyor."

 "(Şunlar dikkate alınsın, öne alınsın) gibi tekliflerimiz olabilir"

Kavaklıoğlu, bazı komisyon üyelerinin MİT, emniyet, jandarma ve MASAK'ı hiç tanımadığını anlatarak, "Bu üyelerimizin bu kurumlarla ilgili bilgi sahibi olması lazım. 'Bakanlar Kurulu'nun hazırlayacağı yönetmelik taslağına biz ne önerebiliriz?' Bununla ilgili teklif de yapabiliriz. 'Şunlar şunlar dikkate alınsın, öne alınsın' gibi tekliflerimiz olabilir. Böyle bir şekilde yola çıkacağız. Uluslararası uygulamaları belki elden geçireceğiz. O konuda çok istek var. Uluslararası başarılı uygulamalar dikkate alınacak" diye konuştu. 

 "Başbakanlık'tan gelecek olan rapor hakkında bilgi verebilir misiniz, rapor neyi içerecek?" sorusuna yanıt verirken Kavaklıoğlu, "MİT, emniyet ve jandarma istihbarat ile MASAK'ın bir şekilde faaliyet raporu olması gerekiyor. Hem ülke güvenliği ile ilgili hem de bu kurumların çalışma faaliyeti ile ilgili bir rapor olacak. Bizim milli güvenliğe ilişkin görevlerimiz de var. Hükümete milli güvenliğe ilişkin önerilerde bulunabileceğiz. Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve güvenlikle ilgili diğer birimlerimiz ile ilgili de birtakım faaliyetlerimizin olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Bu işin iskeletinin iyi oluşturulması lazım"

Komisyon Başkanı Kavaklıoğlu, bu işin iskeletinin iyi oluşturulması gerektiğine işaret ederek, "Daha önce yapılmış böyle bir çalışma yok. Diğer ülkelerde buna benzer uygulamalar var ama onların kurumları ve Hükümet sistemleri çok farklı. İlk adımı attık, inşallah adım adım gideceğiz" dedi.

"İlgili kurumları ziyaret edecek misiniz?" sorusuna, Kavaklıoğlu, "Olabilir. Belki ilk başta kurum ziyareti değil de MİT, emniyet ve jandarma istihbarat ile MASAK'ı buraya davet edip brifing alacağız" yanıtını verdi.

Kavaklıoğlu, toplantılar sonrasında aynı MGK toplantılarında olduğu gibi başkan ve Başkanlık Divanı'nca gizliliğe riayet edilerek basın açıklaması yapılabileceğini belirtti.

Toplantı öncesinde de küçük açıklama yapılabileceğini ifade eden Kavaklıoğlu, "Bu işin teamülünü de biz oluşturacağız. Yanlış yapmamak lazım, Çünkü başta yanlış adım atarsak, düğmeleri baştan yanlış iliklersek, bundan sonra hep yanlış gider" dedi.

Alpaslan Kavaklıoğlu, Güvenlik Bakanlığı kurulacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Hükümetin böyle bir çalışması olmadığını çok iyi bildiğini ifade eden Kavaklıoğlu, "Böyle bir faaliyet yok ama sosyal medyada bu tür haberler ortaya atılıyor. Biri bir şey söylüyor, başkası onun üzerine başka bir şey inşa ediyor. Sosyal medya insanları müthiş etkiliyor" diye konuştu.

 "Hiç alakası yok"

"Bu komisyonun, o bakanlığın Meclis ayağı olacağının da iddia edildiğinin" söylenmesi üzerine, Kavaklıoğlu, "Hiç alakası yok. Bu komisyon aslında gecikmeyle kurulmuş bir komisyon. Anayasa Mahkemesi'ne müracaat vardı. Muhalefet, 'AK Parti komisyonun kurulmasına karşı çıkıyor' diye eleştirdi ama Anayasa Mahkemesi'ni bekledik" dedi.

Komisyon Başkanı Kavaklıoğlu, Türkiye'nin güvenlik devletine dönüştüğü eleştirilerinin anımsatılması üzerine, "Öyle bir şey söz konusu değil. Ama etrafımız ateş çemberi, her tarafta yangın var, tedbirli olmak zorundasınız. Suriye, Irak, içeride bir sürü hadiseler oluyor. Bunları gözönüne aldığın zaman tedbir almak zorundasınız. Çünkü kamu güvenliğini sağlamak zorundasınız. Kamu güvenliğini sağlamazsanız hiç bir şey olmaz; ne adaleti, ne hukuku sağlayabilirsiniz, önemli olan kamu güvenliği" diye konuştu.

Uluslararası uygulamalardan başarılı örnekleri alacaklarını, gerekirse ülke ziyaretleri de yapabileceklerini kaydeden Kavaklıoğlu, gerekmesi halinde komisyon çalışmalarında yardımcı olmak üzere,  MİT, emniyet, jandarma ve MASAK'tan uzman çağırabileceklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

Melih Gökçek ağaçlara sahip çıktı

SONRAKİ HABER

Davutoğlu: Kürtler temsil hakkını bize verdi

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.