ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 11:11

"Kardeş kanı dökülmesine siz de engel olun"


İçişleri Bakanı Muammer Güler, çözüm sürecinde kimseyle pazarlık yapmadıklarını belirterek, milletin hassasiyeti ne ise onun kırmızı çizgileri olduğunu söyledi. Güler, “Çözüm sürecine destek olun. Daha fazla kardeş kanı dökülmesine engel olun. Şehit cenazelerine ve gözyaşlarına engel olun. Aynı saflarda aynı kıbleye dönen kardeşler arasında sorun olmamalı. Biz bu sorunu çözeceğimize inanıyoruz, siz de inanın.” dedi.

Bakan Güler, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Bizim kırmızı çizgimiz sizlersiniz.” diyen Güler, şu ifadeleri kullandı: “Açık söylüyorum, bizim kimseyle pazarlığımız yok, bizim pazarlığımız sizlerle. Sizin dışınızda kimseyle pazarlığımız yok. Sizin hassasiyetiniz ne ise bizim de kırmızı çizgimiz o kardeşim. Başka da bir şey yok. Türkiye'nin evlatları birbirini kırmasın, birbirini öldürmesin. Terör belasından kurtulalım. Elbette hassasiyetimiz var. Bunu gidermek için de elimizden gelen her türlü katkıyı sağlamaya çalışıyoruz.”

"HERKES BİRBİRİNE HAİN DİYOR"

Şimdi artık ayrışmanın değil, kucaklaşmanın, helalleşmenin zamanı olduğunu aktaran Bakan Güler, “Kolay da değil. Yüreklerdeki acıyı da yok saymayalım. Onların hatırasını yaşatalım, ama sürekli onları gündeme getirerek bir yere varmak mümkün değil. Endişeler olabilir. Ben elbette buna saygı duyarım. Ama bunları anlatacak, hepimizi ikna edecek zeminleri kaybetmememiz lazım. Bağırma, çağırma ve şiddetle bir yere varmamız mümkün değil. Şimdiye kadar bir yere varılmış mı? Herkes birbirine hain diyor. Ne haini ya. Yani insanın kendisinin fikrine karşıdır diye bir başkasını hainlikle, ihanetle suçlaması doğru mu? Birbirlerini bu şekilde suçlamaları doğru bir şey mi? Hayır. Hepimizin gayesi bu milletin ortak geleceği.” ifadelerine yer verdi.

"BU KADAR BÜYÜK BİR TOPLUMSAL DESTEĞİ OLAN İKTİDAR DA ÇÖZEMEZSE..."

Bu sorunun bitirilmesi, Türkiye'nin gelecek tasavvuruna temel olabilecek en önemli konu olduğunu bildiren Güler, bu iş çözülürse başka, çözülmezse başka olduğunu söyledi. Bakan Güler, sözlerine şöyle devam etti: “Yol haritası kendiliğinden çizilmiş. Kavgayla, gürültüyle, güvenlik tedbirleriyle, polisiye tedbirlerle bu işin sürdürülebilirliği var mı? Var diyen bana izah etsin. Dünyanın hiçbir yerinde de olmamış. Ama biz, bu kavgayı kimle yapıyoruz? Binlerce yıldır beraber yaşadığımız dindaşlarımızla, aynı ülkenin vatandaşları olmamızdan gurur duymamız gereken insanlarla. Bir sürü nedeni var. Sebepleriyle vakit geçirmeye çalışırsak bir yere varamayız. Bu işin çözülmesi konusunda bir iradeye de ihtiyaç var. Evlatlarımızın gelecekte daha mutlu ve müreffeh yaşamaları için bunu birinin çözmesi gerekiyor. Bu kadar büyük bir siyasal desteği, bu kadar geniş toplumsal gücü olan bir iktidar bunu çözemezse, bunun çözümü çok zor. Bunun behemehal çözülmesi lazım. Herkesin bunun çözümüne katkı sunması lazım. Hep beraber çözmek lazım.”

"AYNI KIBLEYE DÖNEN KARDEŞLER ARASINDA SORUN OLMAMALI"

Türkiye bunu çözemezse, kederlerin en önemli nedenlerinden biri olan terör belasından Türkiye'yi arındıramazsa bir yere varamayacağını ifade eden Güler, bu sorunu çözmek için, önce inanmak gerektiğini, yıllarca beraber yaşamış kardeş olmuş bu halkların çözemeyeceği sorunun olmaması gerektiğini dile getirdi. Güler, “Çözüm sürecine destek olun. Daha fazla kardeş kanı dökülmesine engel olun. Şehit cenazelerine ve gözyaşlarına engel olun. Aynı saflarda aynı kıbleye dönen kardeşler arasında sorun olmamalı. Biz bu sorunu çözeceğimize inanıyoruz, siz de inanın.” diye sözlerini tamamladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER