ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 01:11

Kanada'da kamuda kıyafet düzenlemesi tartışmaları


Kanada Çokkültürlülük Bakanı Jason Kenney, dini sembol ve kıyafetlere yasak getirilmesinin, din özgürlüğüne saldırı olduğunu söyledi.
Bakan Kenney, Quebec Eyalet Hükümeti'nin meclise sunduğu "dini kıyafet ve sembollere yasak getirilmesine" ilişkin yasa tasarısı hakkında, federal parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Federal hükümetin böyle bir yasak getirilmesi halinde bunu gözden geçireceğini söyleyen Kenney, "Bu tasarı, tüm Kanadalıların anayasal hakkı olan din özgürlüğünü ihlal edici nitelikte. Biz bu durumda halkımızın haklarının en şiddetli savunucusu olacağız. İnsanların özgürlüklerine karşı yasa çıkarmak, o özgürlüğe saldırıdır" dedi.
Anamuhalefet Partisi NDP'nin Lideri Thomas Mulcair ise Saskatoon kentinde gazetecilerin sorusunu yanıtlarken, "Bu tasarı sarsıcı. İnsan haklarının son kullanma tarihi olmaz. Bu, üzerinde oynanacak popülaritede bir konu değil. Bu tasarı bizim için kesinlikle kabul edilemez. Yeni Demokrat Parti olarak ülkenin dört bir köşesinde buna karşı durmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Liberal Parti Lideri Justin Trudeau da Quebec Eyalet Başbakanı Paulin Marois'i, kimlik siyaseti ile oynayarak, eyaletin ana sorunları üzerindeki dikkati dağıtmakla suçladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER