ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:45

"Kanada yarıştan koptu"


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer güç santrali sürecinde ''bir ülkeye veya firmaya karar verildiği'' haberlerinin doğru olmadığını belirterek, ''Yarıştan, önemli ölçüden Kanada firmasının koptuğunu söyleyebilirim'' dedi.
     Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer güç santralleri ile ilgili sürecin devam ettiğini söyledi.
     Süreçte bir ülkeye veya firmaya karar verildiği şeklinde haberler duyduklarını ifade eden Yıldız, ''Müzakere sürecinde olduğumuz bir ortamda, bu doğru bir şey değil. Şu anda bu yarıştan, önemli ölçüden Kanada ve ilgili firmasının koptuğunu söyleyebilirim'' dedi.
     Yıldız, diğer 3 ülke ve firmayla müzakerelerin devam ettiğini belirterek, ''Herhangi bir tanesiyle yaptığımız müzakere evrakının şu veya bu şekliyle basın yayın organlarına servis edilmiş olması, ki bizim tarafımızdan bu asla mümkün değil. Çünkü son derece gizli götürmeye çalışıyoruz, bunların bizim sürecimizi etkilememesi lazım. O yüzden Japonya, Çin ve Güney Kore ile alakalı müzakere sürecine devam ediyoruz'' diye konuştu.
     ''Müzakereler ne zaman tamamlanacak-'' sorusuna, Yıldız, ''Müzakereler aslında geçen ay tamamlanıyordu. Türkiye'nin lehine, daha çok rekabetin oluştuğunu gördük. Özellikle bu 3 ülke, yarıştan kopmamak için uğraşıyorlar ve müzakere sürecinde koydukları performans da bunu gösteriyor. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Tabi ki Türkiye'nin lehine gerek finansmanı ile alakalı, gerek yatırımı ile alakalı her türlü müzakerelerdeki artıların bizlere daha çok şey kazandıracağına inanıyorum'' yanıtını verdi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER