ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 22:39

Kamuda 90 bin aracı var


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamudaki taşıt sayısının 90 bin 24 olduğunu belirterek, bu araçların önemli bir kısmının hizmet aracı olduğunu söyledi.
    
2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
    
Şimşek, kamuda 2012 yılı itibarıyla 90 bin 24 adet taşıt bulunduğunu, bu sayının 2002 yılına göre 4 bin 400 fazla olduğunu belirtti.
   
  Kamudaki taşıt stokunun yüzde 60'ını Emniyet, Milli Savunma Bakanlığı ve jandarma araçlarının oluşturduğuna dikkati çeken Şimşek, Milli Savunma Bakanlığı ve jandarmanın 20 bin 702, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 32 bin 839, Sağlık Bakanlığı'nın 6 bin 317, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 4 bin 646 ve üniversitelerin 2 bin 282 taşıtı bulunduğunu kaydetti. Şimşek, kamudaki araçların önemli ölçüde hizmet aracı olduğunun altını çizdi.
    
Kamuya 2013'te alınacak taşıtların yüzde 55,2'sinin otobüs, minibüs, kamyon gibi hizmet araçları, yüzde 21'inin ambulans olacağını belirten Şimşek, yüzde 20,7'yi oluşturacak binek araçların çoğunun da polis arabası olacağını söyledi.
    
Bu konudaki hassasiyetleri takdirle karşıladığını dile getiren Şimşek, kiralama yolu da dahil araç alımına ilişkin tüm süreçleri Maliye Bakanlığı'nın kontrolüne verecek Taşıt Kanunu Taslağı hazırladıklarını kaydetti. Şimşek, taslağı, kurumlardan görüş alınması için Başbakanlığa gönderdiklerini, tamamlanır tamamlanmaz Meclis'e getirmek istediklerini söyledi. Şimşek, kurumların kiralık taşıtları, mal ve hizmet alımı bütçesinden karşıladığını, bunun da Maliye Bakanlığı'nın denetiminde olmadığını söyledi.
    
Bütçe açığı tahminlerinin başlangıçta 21,2 milyar lira olduğunu anımsatan Şimşek, tasarıda bu rakamın 33,5 milyar liraya çıktığını ifade etti. Şimşek, ''Bütçe açığında ciddi sapma söz konusu. Sapmanın gelir ayağında büyük sapma yok. Gider ayağında eğitim, personel, alt yapıdan kaynaklanan sapma var'' diye konuştu.
    
2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 4. maddesi üzerindeki görüşmeler sürüyor.
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER