ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 14:01

Kamalak, Seyyid Ali Musavi ile görüştü


Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "İslam dünyası kendi içinde bütünlüğü sağlamalıdır. Bunun için D-8'ler bir yandan çemberi genişletmeli, üye sayısını arttırmalı ve iç yapısını güçlendirmelidir" dedi.
     Kamalak, D-8 Genel Sekreteri Seyyid Ali Musavi'yi parti genel merkezinde kabul etti. Kabulde konuşan Kamalak, D-8'in 16 yıldır çok önemli hizmetler ifa ettiğini söyledi.
     Üç yüz yıldır hep kaybeden İslam aleminin artık kaybedecek zamanı kalmadığını belirten Kamalak, "İslam dünyası, kendi içinde bütünlüğü sağlamalıdır. Bunun için D-8'ler bir yandan çemberi genişletmeli, üye sayısını arttırmalı ve iç yapısını güçlendirmelidir" diye konuştu.
     Kamalak, "İslam ülkeleri, bir barış gücü oluşturmalı. İktisadi faaliyetlerini genişletmeli, İslam Ortak Pazarı kurulmalı. Ortak para birimine geçilmeli. Yani iç dokuyu organik olarak güçlendirmelidir. D-8'ler hızla ilerlemeli. Şu an dünya coğrafyasına baktığımızda zengin maden yatakları, zengin petrol yatakları ve zengin genç nüfus İslam coğrafyasındadır. Ama en yoksul toplulukta İslam coğrafyasında" ifadesini kullandı.
     İslam ülkelerinin doğal kaynaklarının kapitalist ülkeler tarafından sömürüldüğünü öne süren Kamalak, "ABD'nin Afganistan'da, Libya'da ne işi var- Hiç şüphesiz buraları sömürmek için. Bu sömürüye 'dur' demek için İslam ülkelerinin işbirliğine gitmeleri gerek. Bunu yapacak da D-8'lerdir" şeklinde konuştu.
    
     -D-8 ile Erbakan arasındaki güçlü bağ-
    
     D-8 Genel Sekreteri Seyyid Ali Musavi ise D-8 ile eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan arasında güçlü bir bağ olduğunu ve bundan gurur duyduğunu dile getirerek, "D-8'i bir üst seviyeye çıkarmak için stratejiler belirliyoruz. Yeni sekretaryanın kurulması ve bütçenin arttırılması için çalışıyoruz. Umarım liderler buna onay verir. Bu şekilde D-8'i bir üst seviyeye çıkartabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER