ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 09:40

Kamalak: (Cumhurbaşkanlığı) 19 Temmuz'da kararımızı açıklayacağız

Kamalak: (Cumhurbaşkanlığı) 19 Temmuzda kararımızı açıklayacağız

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, dün İslam ülkeleri büyükelçileriyle iftarda bir araya geldi. Kamalak önemli açıklamalarda bulundu.


Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, İslam ülkeleri büyükelçileriyle iftarda bir araya geldi. Kamalak, cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili olarak 19 Temmuz Cumartesi günü Ankara’da geniş kapsamlı bir toplantı yapacakları ve kararlarını açıklayacaklarını söyledi.

Mustafa Kamalak, Ankara'da, Saadet Partisi’nin İslam ülkeleri büyükelçilerine verdiği iftarda bir konuşma yaptı. İslam ülkelerinde yaşanan olaylardan bahseden Kamalak, “Etrafımız kaos ve kargaşa dolu. Müslüman ülkeler adım adım parçalanıyor. Musul’dan Bağdat’a, Halep’ten Şam’a, Bingazi’den Trablus’a kadar her taraftan kesif dumanlar yükseliyor. Arakan’dan Kabil’e, Mali’den Somali’ye kadar her yerden feryatlar, çığlıklar geliyor. 1914 yılında başlayan Birinci Dünya Savaşı bütün haritaları değiştirmişti. Şimdi 2014’teyiz. Küresel taksimin 100. yılında sınırlar yeniden tanzim ediliyor. 'Böl-parçala ve yok et' taktiği acımasızca uygulanıyor. Zaten bölünmüş bir coğrafya daha da küçük parçalara bölünüyor. 'Mikro Devletçikler' kuruluyor. Bunun için, Kürt, Türk, Şii, Sunni, Arap, Acem denilerek, her türlü etnik ve mezhebi farklılıklar tahrik ediliyor, kışkırtılıyor. Coğrafyamız hızla büyük bir savaşın içine itiliyor.” ifadelerini kullandı.

“IRAK’TA ÖLEN 2 MİLYON MASUMUN HESABINI NASIL VERECEĞİZ”

İslam ülkelerinde yaşanan gidişe ‘dur’ demek zorunda olduklarını vurgulayan SP lideri Kamalak, “Bu sinsi oyunu bozmak, bu kara tabloyu değiştirmek zorundayız. Çünkü bu oyunun arkasında Büyük Ortadoğu Projesi vardır. Bu projenin sahipleri vardır. Bu oyunun arkasında İslam ülkelerinin zenginliklerini sömüren küresel kapitalizm vardır. Bu oyunun arkasında İslam ülkelerine sattığı silah miktarını son 3 yılda, yüzde 300 arttıran silah baronları vardır. Bu oyunun arkasında, varlığını İslam ülkelerinin parçalanmasına borçlu olan ırkçı emperyalizm vardır. Bakmayın insan hakları dediklerine, onlar bir damla petrol için bin Müslümanı öldürmekten çekinmezler. Bakmayın her fırsatta demokrasiden dem vurduklarına, menfaatleri söz konusu olunca, en acımasız diktatörlere destek vermekten çekinmezler. Binlerce masumun katledilişine göz yummaktan çekinmezler. Ülkeleri işgal etmekten, insanları birbirine düşürmekten çekinmezler. Çünkü onlar kandan ve kaostan beslenirler. Temsil ettikleri Firavuni düzenin gereğini yapıyorlar. Peki, biz ne yapıyoruz? ‘Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa bir koyunu, gelir de adli İlahi, Ömer’den sorar onu’ diyen bizler. İnnemel Mu’minune İhve (Bütün Mü’minler Kardeştir) ayetinin muhatabı olan bizler, Dicle’nin kenarındaki bir koyunun hesabını veremezken, Irak’ta ölen 2 milyon masumun hesabını nasıl vereceğiz? Musul’da, Telafer’de tekbir getirerek, tekbir getirenleri öldürenlerin hesabını nasıl vereceğiz. Cuma namazı kılarken vurulan Müslümanların hesabını nasıl vereceğiz? Suriye’de ölen 150 bin canın hesabını nasıl vereceğiz? Hama’nın, Humus’un, Kabil’in, Kudüs’ün, Gazze’nin hesabını nasıl vereceğiz? ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

Konuşmasının sonunda cumhurbaşkanı seçimine de değinen Kamalak sözlerini şöyle tamamladı: “Sözlerimi toparlıyorum. Ancak konuşmamı bitirmeden önce Türkiye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini de birkaç cümle ile değerlendirmek istiyorum. Çünkü sizlerin de bu konuyu yakından takip ve merak ettiğinizi biliyorum. Değerli dostlar, Milli Görüş, hiçbir zaman kişiler üzerinden siyaset yapmadı. Her zaman ilkeleri önemsedi, değerlere önem verdi. Bu yüzden Saadet Partisi olarak biz, en başından beri “kim cumhurbaşkanı olmalı” sorusundan ziyade, “nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı” sorusu üzerinde durduk, durmaya da devam ediyoruz. Bu konuda çok titiz bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu amaçla önümüzdeki hafta, 19 Temmuz Cumartesi günü, Ankara’da çok geniş katılımlı bir toplantı yapacağız. Bu toplantıya; başkanlık divanı üyelerimiz, genel idare kurulu üyelerimiz, il başkanlarımız ve il sorumlularımız katılacak. En geniş şekilde yapmaya devam ettiğimiz istişareler neticesinde ortaya çıkan sonuca göre bir karara varacağız. Ve bu kararı inşallah en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacağız. Şimdiden yapılacak seçimlerin ülkemize, milletimize, İslam alemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminin, kutuplaşmaya değil, kucaklaşmaya vesile olmasını temenni ediyorum.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER