ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 16:28

Kalkınma Bakanı Yılmaz Romanya'da

Kalkınma Bakanı Yılmaz Romanyada

Resmi ziyaret için Romanya'da bulunan Yılmaz, başkent Bükreş'teki Türk Şehitliği'ni ziyaret etti.


Resmi ziyaret için Romanya'da bulunan Yılmaz, başkent Bükreş'teki Türk Şehitliği'ni ziyaret etti. Şehitliğe çelenk bırakan Yılmaz, saygı duruşunda bulundu ve şeref defterini imzaladı.

Yılmaz, daha sonra Radison Blu Oteli'nde düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılarak konuşma yaptı. .

Konuşmasına Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ'da meydana gelen sellerde yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına baş sağlığı dileyerek başlayan Yılmaz, Türkiye'nin facianın daha ilk günlerinde bu ülkelerin halklarına yardım eli uzattığını söyledi.

Arnavutluk'un dönem başkanlığını Romanya'dan devraldığına işaret eden Yılmaz, Türkiye'nin yeni dönemde de GDAÜ ile yakın işbirliği yapacağını ifade etti. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece ortak geçmişimiz ve ortak çağdaş değerlerimiz değil, geleceğe dönük ortak vizyonumuz da bizleri birleştirir. Bosna savaşından sonra 1996 yılında kurulan GDAÜ 20'inci yaşgününe doğru yaklaşırken, çağımızda artık bölgemizde etnik bunalım ve savaşların sona ermiş olması mutluluk vericidir. Ancak dünyanın en refahlı kıtasında bulunan Balkanlar'da istikrarsızlık ve güvensizlik riskleri hala sürüyor."

Balkan ülkelerinin daha iyi bir gelecek için büyük olanaklara sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz, üye ülkeleri tek başına hareket etmek yerine GDAÜ vesilesiyle tüm bölgeyi daha güçlü hale getirebileceklerini söyledi.

"Türkiye, Balkanlar'ı Avrupa'nın çeperinde değil, kalbinde görmek ister" diyen Yılmaz, ülkesinin Kosova dahil tüm Balkanlar'ın Avrupa Birliği (AB) ve NATO entegrasyonunu desteklediğini belirtti.

Konuşmasında Hırvatistan, Karadağ ve Moldova'nın AB'ye entegrasyon çalışmalarına değinen Yılmaz, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyaloğun yoğunlaşmasının tüm bölgenin istikrarını olumlu etkilediğini ifade etti.

Bölgede yaşanan olumlu siyasi iklim ortamında Makedonya'nın da AB ile ortaklığını yoğunlaştırabileceğini umut ettiğini dile getiren Yılmaz, Arnavutluk'un önümüzdeki hafta AB adaylığını açıklayacağını belirterek, Bosna Hersek'in de Avrupa ve NATO entegrasyonuna doğru adımlar atmaları gerektiğine inandığını söyledi.

Bakan Yılmaz, "Biz de, bu yıl Türkiye - AB diyaloğunda yeni aşamaların olmasını bekliyoruz" diyerek, bu konuda ülkede güçlü bir siyasi iradenin mevcut olduğunu belirtti.

Bosna Hersek'teki istikrarın tüm bölgenin istikrarı açısından "kritik bir önem taşıdığına" vurgu yapan Yılmaz, şubat ayında yaşanan gerginliğin, ekonomik sıkıntılar, sosyal adaletsizlik ve siyasi istikrarsızlık getirdiğini kaydetti. Yılmaz, Bosna Hersek'in sorunları aşması için AB ve NATO ile entegrasyonundan başka bir alternatif görmediğini vurguladı.

GDAÜ'nün gelecek nesillere miras olarak bırakılabilecek ortak projelere odaklanması gerektiğini belirten Yılmaz, bu görevi üstlenecek bir çalışma grubu kurulmasını takdirle karşıladığını, GDAÜ'nün daha verimli çalışmak için bir sekreteryaya da ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Kalkınma Bakanı Yılmaz,Türkiye'nin, GDAÜ Parlamenter Asamblesi'nin (PA) daimi sekreterliğine ev sahipliği yapmak ve beş yıllık tüm harcamaları karşılamak üzere daha önce yaptığı teklifi tekrarladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Romanya Başbakanı Victor Ponta da bölgenin refaha kavuşturulmasında en önemli faktörün diyalog olduğunu belirterek, Romanya ve Bulgaristan'ın tüm Balkan ülkelerinin AB ve NATO'ya katılımlarını desteklediklerini söyledi.

Ponta sözlerini şöyle sürdürdü:

"NATO güvenlik ve gelecekle ilgili net görüş sağlar. Bölgedeki tüm ülkeler olarak AB'yi, Balkanlar'ın katılımının Avrupa'nın geleceği için en doğru gelişim olacağına ikna etmeliyiz. AB, Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan'ı kabul ettikten sonra kapılarını kapatmamalıdır."

Açılış konuşmalarının ardından konuk bakanlar, dönem başkanı Romanya'nın Dışişleri Bakanı Titus Corlatean'ın onurlarına verdiği öğle yemeğine katıldılar.

Bakan Yılmaz'ın, akşam saatlerinde Romanya'da yaşayan Türk ve soydaşlarla bir araya gelmesi bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER