ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 13:47

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Konya'da


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, masum, meşru birtakım taleplerin de arkasına gizlenerek, Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak, özellikle uluslararası alanda gölgelemek amacıyla birçok çabanın gösterildiğine şahit olduklarını belirterek, "Türkiye güçlü bir ülke, tecrübeli bir ülke, güçlü bir yönetimi ve güçlü bir lideri olan ülke. Bunları da atlatacak bir durumda ve atlatıyor, yoluna devam ediyor" dedi.
Konya'ya gelen Yılmaz, Mevlana Üniversitesi tarafından düzenlenen "Orta Asya Ülkelerinde Piyasa Ekonomisine Geçiş Sürecinde Karşılaşılan Sorunlar ve Yatırım İmkanları" konulu sempozyumun açılışına katıldı.
Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Konya'nın 5. üniversitesi olan Gıda ve Tarım Üniversitesinin kuruluş kararının Meclisten geçtiğini belirtti.
Yeni kurulacak üniversitenin Konya'nın ekonomik yapısına da uygun bir üniversite olduğunu ifade eden Yılmaz, üniversitenin kurulmasının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün imzasından geçtikten sonra yürürlüğe gireceğini bildirdi.
Türkiye'nin özellikle son 10 yılda ekonomide gösterdiği başarı ve sosyal alanda, demokrasideki ilerlemelerle birçok ülkenin örnek aldığı ülke haline geldiğini ifade eden Yılmaz, son 10 yılda mili gelirin 3 kattan daha fazla arttığını, kişi başına gelirin 3 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolarlara çıktığını dile getirdi.
Bu süreçte ihracatın da 4 kat arttığını anlatan Yılmaz, "İhracat, geçen yıl itibariyle 36 milyar dolardan 152,5 miyar dolara ulaştı. Son 10 yılda Ar-Ge'ye yapılan harcamalar 5 kat arttı. Bütün bunlar Türkiye'nin ekonomideki dönüşümünü gösteriyor. Bu süreç içerisinde bir yönden ekonomiyi büyütürken, diğer tarftan da enflasyonu yendik. Ülkenin adeta kaderi gibi görünen enflasyon, tek rakamlara indi" dedi.
- "Türkiye'nin hızı, dünyadaki bazı odakların hoşuna gitmedi"
Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin sadece resmi kurumuyla değil, sivil toplum kuruluşlarıyla, özel sektörüyle, bütün unsurlarıyla dünyada çok farklı bir güç haline geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Son günlerde Türkiye'de gördüğümüz bazı manzarların, bütün bu başarılarla ilintili olduğunu düşünüyorum. Türkiye, hızlı bir şekilde dönüşürken ve konumunu yükseltirken, bazı çevrelerin bu hoşuna gitmedi. Dünyadaki bazı odakların da hoşuna gitmedi. Türkiye'nin önünü kesmek, Türkiye'nin bu güzel konumunu, imajını yıpratmak için birtakım çabaların da sergilendiğini hep birlikte görüyoruz. Masum, meşru birtakım taleplerin de arkasına gizlenerek, Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak, özellikle uluslararası alanda gölgelemek amacıyla birçok çabanın da gösterildiğine şahit olduk. Fakat, Türkiye güçlü bir ülke, tecrübeli bir ülke, güçlü bir yönetimi ve güçlü bir lideri olan ülke. Bunları da atlatacak bir durumda ve atlatıyor, yoluna devam ediyor.
Kim ne yaparsa yapsın, hangi çabayı gösterirse göstersin, Türkiye doğru politikalarıyla yoluna devam edecek ve önümüzdeki 5-10 yılda çok daha farklı noktaya gelecek. Biz gündelik hadiselerle uğraşıp, gelecek perspektifimizi kaybeden bir hükümet değiliz. Başından beri, hükümet olduğumuz günden beri, planlı programlı hareket etmeye çalıştık. Hep önümüze vizyon, yol haritası koyarak hareket ettik. Rastgele politikalar izlemedik. İlk hükümet olduğumuz günlerden beri hatırlarsanız, acil eylem planlarımız vardı. Yol haritamızı şekillendirerek hükümet olduk."
Bugün de 10. 5 yıllık kalkınma planını Meclise sevk etmek üzere olduklarını dile getiren Yılmaz, burada da önümüzdeki 5 yıla ilişkin yol haritasını çizdiklerini aktardı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER