ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 16:32

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Düzce'de


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Suriye'de yaşanan olaylara ilişkin, "İnşallah Türkiye, Suriye'nin bu problemlerden kurtulmasından sonra yeniden inşa sürecinde çok önemli bir rol alacak ve Suriye'nin bu inşası, Güneydoğu başta olmak üzere Türkiye ekonomisine olumlu yansıyacaktır" dedi.
"Wisdom Platform: 2 'Türkiye'nin Ekonomik Gücü ve İleri Teknolojik Atılımlar" toplantısına katılmak üzere Akçakoca'daki bir otele gelen Yılmaz, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'de yaşananların bir insanlık trajedisi olduğunu söyledi.
Suriye'de 100 binden fazla insanın yaşamını yitirdiğini, milyonlarca insanın yerinden yurdundan edildiğini vurgulayan Yılmaz, bunun birçok olumsuzluğu da beraberinde getirdiğini söyledi.
Yılmaz, Suriye'de yaşanan olayların, Türkiye'nin ekonomisini çok büyük oranda etkileyebilecek bir hadise olmadığını belirterek, "Çünkü Suriye'nin ekonomisi zaten öteden beri belli bir büyüklüğe sahip. Geçen gün Gaziantep'teydim. Gaziantep, bu sene 7 milyar dolar ihracat yapacak gibi görünüyor. Yani bütün bu Suriye ve Ortadoğu'da yaşananlara rağmen, Avrupa'daki krize rağmen bizim ihracatçımız, ihracat yapmaya, gelişmeye devam ediyor" diye konuştu.
Yılmaz, Türkiye'nin OECD ülkelerine göre ilk çeyrekteki büyüme oranının yüzde 3'ü aştığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Türkiye son 3 yıla bakarsanız küresel krize rağmen, bölgemizdeki siyasi birtakım gelişmelere rağmen yüzde 6.7 büyüme sağladı. Dolayısıyla Türkiye ekonomisi siyasi istikrarıyla makro ekonomik istikrarıyla ve disiplinli mali politikalarıyla büyümeye, gelişmeye ve istihdam üretmeye devam ediyor. Sadece son 3-4 yılda Türkiye, 4 milyon yeni iş istihdamı üretti. Dolayısıyla ekonomimiz sağlıklı, sağlam bir şekilde yoluna devam ediyor."
Suriye'de olayların bitmesiyle birtakım olumsuzlar görebileceklerini anlatan Yılmaz, bu rejimin sadece insanları öldürmediğini, Suriye'nin alt yapısını da büyük oranda tahrip ettiğini söyledi.
- "Türkiye inşa sürecinde büyük rol oynayacak"
Bakan Yılmaz, bu tahribatın onarılmasının uzun bir zaman alacağını dile getirerek, "Buna bizim özel ve kamu kesimi olarak hazırlanmamız lazım. İnşallah Türkiye, Suriye'nin bu problemlerden kurtulmasından sonra yeniden inşa sürecinde çok önemli bir rol alacak ve Suriye'nin bu inşası, Güneydoğu başta olmak üzere Türkiye ekonomisine olumlu yansıyacaktır" şeklinde konuştu.
Basın mensuplarının, ABD'nin "Suriye'ye sınırlı müdahale" konusundaki açıklamalarını hatırlatması üzerine Bakan Yılmaz, şunları kaydetti:
"Başbakanımız ve Dışişleri Bakanlığımız gerekli şeyleri söylüyor. Ona ilave edecek ya da eksiltecek herhangi bir şeyim yok. Türkiye, hep insanlığın değeri ve hukukuyla hareket eden bir ülke. Dolayısıyla komşumuzda olan hadiselere karşı uluslararası planda duyarlılığını hep ortaya koydu. Suriye konusunda tam olarak neyin ne olacağını Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımızdan duymanızda fayda var. Bunlar hassas konular. Hep üzerinde konuşmamız doğru değil. Gelişmeleri Dışişleri Bakanlığımız çok yakından takip ediyor. Gerekli olduğu konuda onlar zaten toplumumuzu bilgilendiriyorlar. Sayın Başbakınımız da zaten ülkemizin pozisyonunu ortaya koyuyor."
Yılmaz, Düzce'nin teşvik yasasının ardından ekonomik anlamda gözle görülür bir büyüme gösterdiğini belirten Yılmaz, "Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından porjeler üretiliyor. Desteklerimiz MARKA kanalıyla devam ediyor. Düzce'nin kalkınması konusunda gözle görülür bir büyüme gözleniyor. İnşallah daha da iyi olacak" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER