ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 22:32

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Bingöl'de


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Emin olun 30 Mart'ta sizlerin vereceği destekle Başbakanımızın dünyada başı dik olacak. Ona yönelik saldıranların cesareti kırılacak ve Türkiye, yoluna devam edecek inşallah" dedi.
Bingöl'de temaslarda bulunan Bakan Yılmaz, Adaklı ilçesini ziyaret etti. Yeni hizmete giren 50 yatak kapasiteli Adaklı İlçe Entegre Hastanesi'nde incelemelerde bulunan Yılmaz, AK Parti İlçe Teşkilatınca Belediye Başkan adayı Zeki Işık'a destek için düzenlenen mitingde halka hitap etti.
Yerel seçimlerin önemine dikkati çeken Yılmaz, son yaşanan olaylarla 30 Mart'taki seçimlerin adeta referanduma dönüşeceğini söyledi.
Son dönemde Türkiye'nin gücünü kırmak isteyenlerin olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti:
"Bu, yerel anlamda çok önemli bir seçim fakat son dönemde yaşadıklarımızla artık bir yerel seçimin çok ötesine geçti. Bugün bu seçim adeta bir genel seçim. Onun ötesinde adeta bir referandum haline dönüştü. Bugün Türkiye'nin istikrarını bozmaya çalışanlar var. Başbakanımıza saldıranlar var. Türkiye'nin gücünü kırmaya çalışanlar var. Bu ortamı düşündüğümüz zaman 30 Mart'ta bir karar vereceğiz; Başbakan'dan mı yanayız, Başbakan'a saldıranlardan mı yanayız? Türkiye'nin istikrarından mı yanayız, Türkiye'nin istikrarını bozmaya çalışanlardan mı yanayız? Bu kararı vereceğiz."

- Çözüm süreci
Ülkede insan hakları ve demokrasi alanında yaşanan gelişmelere değinen Bakan Yılmaz, çözüm sürecinin başarılı bir şekilde yürüdüğünü ve yeni bir demokrasi paketi açıkladıklarını hatırlattı.
Bakan Yılmaz, şunları söyledi:
"Son dönemlerde bir çözüm süreci var. Başbakanımız, gövdesini taşın altına koyarak bir çözüm süreci başlattı. Niye bu süreci başlattı? Kardeş kardeşi öldürmesin, analar ağlamasın, ülkemizin kaynakları boş yere israf edilmesin diye, birlik beraberlik içinde ülkemizi geliştirelim, güzelleştirelim diye yaptı. Geçmişte hiç olmayan adımları bu dönemde attık. Demokrasi anlamında adımlar attık. Eskiden dilimizi kullanamıyorduk. Bir müziği bile kıyıda köşede gizli saklı dinliyorduk. Bugün çok şükür 24 saat yayın yapan TRT 6 kanalı var. Bugün üniversitelerde enstitüler var. Bugün 'ben devletin resmi okulunda Kürtçe öğrenmek istiyorum, Zazaca öğrenmek istiyorum' diyorsanız, buyurun devlet buna izin verdi, buna imkan verdi."
Yılmaz, "En son çıkardığımız demokratikleşme paketinde özel okul açmaya da müsaade edildi. 'Ben, filanca dilde çocuklarımın eğitim almasını istiyorum' diyorsanız özel okul açıp o imkanı da getirdik. Artık istismar edilecek hiçbir şey bırakmıyoruz. Vatandaşımızın hakkı, hukuku neyse onları sağlıyoruz" dedi.
Özgürlükten yana olduklarını belirten Yılmaz, "Biz diyoruz ki herkes, özgür olsun. Herkes, eşit vatandaş, birinci sınıf vatandaş olsun. Biz diyoruz ki herkes inancı neyse o inancı yaşasın. Müslümansa Müslümanlığını, Hristiyansa Hristiyanlığını yaşasın. Hangi mezheptense o mezhebin gereklerini yerine getirsin. Biz, Alevi-Sunni ayrımı yapmıyoruz. Biz, Türk, Kürt, Zaza, Laz, Çerkez ayrımı yapmıyoruz. Biz diyoruz ki hepsi tek milletir. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes bizim milletimizin eşit ve birinci sınıf ferdidir. Bizim anlayışımız budur" diye konuştu.

- "AK Parti'ye, Başbakanımıza destek olalım"
Yerel seçimlerde partilerine destek isteyen Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:
"Emin olun 30 Mart'ta sizlerin vereceği destekle Başbakanımızın dünyada başı dik olacak. Ona yönelik saldıranların cesareti kırılacak ve Türkiye, yoluna devam edecek inşallah. Bu büyük resmi görelim. Küçük hesapları, küçük kavgaları bir tarafa bırakalım. Hangi partiden olursa olsun buradaki herkes bizim kardeşimiz. Gelin birlik beraberlik içinde şu AK Parti'ye, Başbakanımıza destek olalım. Kendi içimizdeki tartışmaları başka zaman yine yaparız ama şu 30 Mart'ta Başbakan'a yazık etmeyelim, Türkiye'ye yazık etmeyelim, oylarımıza yazık etmeyelim. 'AK Parti' diyelim, 'Türkiye' diyelim."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER