ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 14:14

Kadın istihdam oranı arttı


 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''2004 yılından bu yana kadın istihdamında 2 milyon 260 bin istihdam gerçekleşti ve istihdam oranı yüzde 20'den yüzde 26'ya çıktı'' dedi.
    
Çelik, Hak-İş Konfederasyonu tarafından düzenlenen Küresel Kadın Emeği Buluşması'nda yaptığı konuşmada, insanlık tarihinin acı ve savaşlarla, özellikle kadınların çektiği çilelerle dolu olduğunu söyledi.
    
İnsanlığın kıt olduğu bir dünyada yaşandığını belirten Çelik, kadınların kimi dönem diri diri toprağı gömüldüğünü, kimi zaman cadı avlarına hedef olduğunu ifade etti.
    
Çelik, ''Bugün ise dezavantajlı grup, ikinci sınıf, şiddet, ucuz işçilik ve cinsel obje gibi negatif tanımlamalara hedef olmaktadır. Oysa bizim medeniyetimizde kadın ailenin direği, sevgi ve şefkatin merkezi, medeniyetimizde kadın baş tacı, bizim medeniyetimizde kadınsız toplum çorak topraklar gibidir'' diye konuştu.
    
Küresel ekonomik krizin etkilerini sürdürmeye devam ettiğine işaret eden Çelik, şöyle devam etti:
    
''2012'de dünyada 4 milyon kişi, işsizler ordusuna ilave oldu. Yapılan araştırmalarda, 2013 yılında 5 milyon, 2014 yılında ise 3 milyon kişinin dünya işsizler ordusuna katılacağını ortaya konmaktadır. Dünya işsizliği üretmeye doğru giderken bizler sizlerin talimatıyla, Sayın Başbakanımızın talimatıyla ve önderliğiyle yürütülen ekonomik politikalar, teşvik paketleri, istihdam paketleri, mesleki eğitim, işbaşı eğitim, iş ve meslek danışmanları, kısa çalışma ödeneği, sağlıklı çalışma ortamı ve sendikal özgürlük, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırma gibi son derece önemli düzenlemeleri gerçekleştirerek Avrupa'da işsizlik ortalaması yüzde 10,8 iken Türkiye'de bu alınan önlemler neticesinde yüzde 9,8 olan işsizlik oranı yüzde 9,2'ye gerilemiş bulunmaktadır.
    
2004 yılından bu yana kadın istihdamında 2 milyon 260 bin istihdam gerçekleşti ve istihdam oranı yüzde 20'den yüzde 26'ya çıktı. Sayın Başbakanımızın talimatıyla gerçekleştirdiğimiz kadınlarımızla ilgili bir hususu belirtmek istiyorum. 18 yaşın üstündeki kadınları istihdam ettiğinizde uygulanan teşvik var. Bu teşvike göre işveren payı hazine tarafından karşılanmaktadır. Bu uygulama neticesinde 2008'den bu yana 1 milyon 357 bin kadınımız bu teşvikten yararlanmıştır, yalnız ocak ayında 128 bin kadının bu teşvikten yararlanarak istihdamı gerçekleşmiştir.''
    
Nüfus artış hızını gözeten, aile birliğini koruyan, sağlıklı nesillerin yetişmesini teşvik eden istihdam politikalarını hayata geçirmek için çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Çelik, kadınların sendika yönetimlerine taşınmasını istedi.
    
2013 yılını kadın istihdam yılı ilan ettiklerine işaret eden Çelik, sığınma evlerindeki kadınların öncelikli olarak istihdam edilmesi yönünde çalışma başlattıklarını söyledi.
    
Hak-İş Genel Başkanı Arslan
    
Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, kadının zannedildiğinin aksine himaye edilen değil himaye eden olduğunu belirterek, kadının çalışma yaşamına etkin olarak katılmasını sendikal öncelikleri arasında gördüklerini söyledi.
    
Geçmiş yıllarda kadınların özgürlüklerine yönelik çağ dışı dayatmalar yaşandığını ifade eden Arslan, şöyle konuştu:
    
''Biz, halkın oylarıyla seçilmiş kadın milletvekilinin TBMM'de nasıl aşağılandığını unutmadık. Çocuklarına bir dilim ekmek temin etmek için çalışmak zorunda kalan kadınların kıyafetleri nedeniyle iş yerlerine alınmadıklarını gördük. Biz, başörtülü olduğu için eğitim hakkı engellenen genç kızların üniversite kapılarında yaşadığı travmaları gördük. Onların özgürlüklerini, temel insan haklarını gasp ettiler. Bugün çok şükür, bu tabloların büyük ölçüde ortadan kalktığını görüyoruz. Bunu sağlayanlara, başta Başbakanımıza minnettarız. Başbakanımıza kamuda başörtüsü sorunun düzeleceği açıklamasından dolayı teşekkür ediyorum. Bu yasak ve utanca son verilmesi için kalıcı bir çözümün gelmesi gerekiyor. Mevzuat başta olmak üzere tüm engellerin en kısa zamanda ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bu sorunun çözümünü kısa sürede göreceğiz.''
    
Arslan, doğum izni ve kreş yardımı gibi konularda hükümetin yapacağı düzenlemeleri önemli bulduklarını ve desteklediklerini belirterek, bu konuda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını söyledi.
    
Kadınların istihdamı konusunda alınacak daha çok yol olduğunu belirten Arslan, kadın istihdamının önündeki engelleri aşmanın yolunun yasalardan çok kafaların değiştirilmesiyle mümkün olacağını dile getirdi.
    
Kadınların iş gücüne katılım oranının istenilenin altında olduğuna işaret eden Arslan, kadınların çocuk bakımı konusunda desteklenmesi, ebeveyn izninin uygulamaya konulması gerektiğini bildirdi.
    
Kadın istihdamına yönelik teşviklerin hayata geçirilmesi gerektiğini anlatan Arslan, tüm konuların sosyal taraflarla tartışılarak hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.
    
Terörün bedelini en ağır şekilde kadınların ödediğine dikkati çeken Arslan, ''Biz, terörün bir an evvel sona ermesi için süreci destekliyoruz. Hükümetin terörü sona erdirme çabalarını destekliyoruz, katkı vermeye devam edeceğiz. Hiçbir şey insan yaşamından daha değerli değildir'' şeklinde konuştu.
    
Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, sendikal faaliyetlerde gösterdiği başarılardan dolayı 13 kadın sendikacıya plaket verdi. Medya-İş Yönetim Kurulu Üyesi Eda Ay da ödül alan kadın sendikacılar arasında yer aldı.
    
Erdoğan daha sonra, ''Osmanlı Toplumunda Kadının Yeri'' konulu serginin açılışını yaptı ve sergiyi gezdi.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER