ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2013 Pazar 11:59

Kaçakçılıkla mücadele onlara emanet


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, dedektör köpeklerinin kaçakçılıkla mücadelede başarısı üzerine bakanlık bünyesinde köpek eğitim merkezi kuruyor.

Gümrükler Muhafaza ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda büyük katkıları olan dedektör köpekler, teşkilatta ilk kez 1998'de kullanılmaya başlandı.

Uyuşturucu madde, silah ve çay-tütün kaçakçılığının engellenmesi için önemli bir araç olarak kullanılan dedektör köpeklerin sayısı, başarısıyla orantılı olarak arttı. 2007'de 28 olan dedektör köpek sayısı bu yıl 58'e ulaştı.
Köpeklerin 39'u narkotik, 14'ü çay-tütün, 5'i patlayıcı-silah-mühimmat köpeği olarak görev yapıyor.

Bakanlık, dedektör köpek çeşitliliği ve sayısının artırılması amacıyla bünyesinde modern bir köpek eğitim merkezi kurulması çalışması başlattı. Bakanlık, Köpek Eğitim Merkezi inşaatını büyük oranda tamamlayarak, gelecek yıl hizmete açacak.

-Köpeklerin başarısı

Türkiye'de ilk kez ele geçirilen ve 331 kg likit eroin maddesi yakalamasında narkotik dedektör köpeği Maço; Gümrük Muhafaza tarafından ele geçirilen en yüksek miktarlı (90kg/302 bin 28 adet) ecstasy yakalamasında narkotik dedektör köpeği Bonny'nin katkısı büyük oldu.

Narkotik dedektör köpeği Tina'nın katkısıyla İpsala Sınır Kapısı'nda 5 Kasım 2012'de, 78 kg olan 268 bin 288 adet ile bu sınır kapısının en yüksek miktarlı ecstasysi yakalandı. Tina'nın başarısı bununla da sınırlı kalmadı; Tina, 29 Aralık 2012'de 165 kg ile geçen yılın en yüksek miktarlı eroinin yakalanmasını sağladı.

Silah-mühimmat- patlayıcı dedektör köpeği Senta, 5 Ağustos 2012'de Kapıkule Sınır Kapısı'nda gerçekleştirilen ve basında "Minibüsten Cephanelik Çıktı" şeklinde yer alan yakalamada katkısı büyük oldu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER