ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 18:39

Kaç işçi maden ocağında mahsur?

Kaç işçi maden ocağında mahsur?

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tahmini olarak maden ocağında 120 işçinin mahsur bulunduğunu söyledi.


 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma Belediyesi binasında, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "Şu anda ocakta bulunan işçi sayısına ilişkin elinizde net rakam var mıdır? sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Şu anda yani bunu yüzde yüz olarak söylemeyelim. Ama arkadaşlarımızın ve iş yerinin, işletmenin verdiği rakamlardan hareketle, tahmini olarak 120 civarında içeride halen işçinin olduğu söyleniyor. Bu, üç aşağı beş yukarı olabilir. Ama iş yerinin işverenin daha doğrusu, verdiği rakam bu. Şu anda biraz daha düşmüş vaziyettedir. Bir taraftan biliyorsunuz eks olanlar alınıyor. Bir taraftan da umudumuz odur ki inşallah yaralı olarak çıkarılabilecek olanlar olsun. Bunun beklentisi içerisindeyiz. Onun için de gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanım gerekse Sağlık Bakanım bunun yanında bütün ilgili birimlerimiz burada kalacaklar ve birkaç gün burada bu işi sonuçlandırmanın gayreti içerisinde olacaklar."

Başka bir gazetecinin, "Az önce soruşturma başlatıldı dediniz. İlk belirlemelere göre atlamanın sebebi nedir?" şeklinde soru üzerine ise şöyle konuştu: "Bu konuyla ilgili olarak işin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı noktasında bu işin bir prosedürü var o zaten çalışacak. Bunun dışında aynı şekilde bu prosedürün yanında tabi ki işverenin kendisinin bu olay sebebiyle yapabileceği olabilir. Kendisine düşen vardır, onu yapar. Bunun dışında yapabilecekleri vardır, yapar. Aynı şekilde biz Türkiye Cumhuriyeti olarak yapabileceklerimizi yaparız. Çünkü vatandaşımızın bir defa mağduriyetini istismar etmeye de fırsat vermek istemeyiz. Şu an biz kalkıp da şu kadar rakam buradan, bu kadar rakam buradan gelecek diye, ebediyete uğurladığımız bu kardeşlerimizin hayatı üzerine kalkıp bugün bunları konuşmanın doğru olacağını düşünmüyorum. İnşallah şu definlerimizi her şeyimizi bir halledelim. Bu arada tabi ilgili bakanlığımız, bakanlarımız ve başbakanlık olark bizler gerekli çalışmaları yapıyoruz yapacağız. Öbür tarafta işin adli, idari boyutuyla ilgili olarak çalışmalarımız devam ediyor."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER