ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 12:13

"Kaba kuvvet, işkence kalkmıştır"


TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Türkiye'de kaba kuvvet, kaba işkencenin kalktığını söyledi. Askeriyede intiharların fazla olduğunu dile getiren Üstün, ancak son 10 yılda azalma yaşandığını ifade etti.

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDÜ) tarafından "İnsan Hakları: Gelişmeler ve Beklentiler" konulu panel düzenlendi. SDÜ İç Politika ve Demokratikleşme Koordinatörü Dr. Murat Yılmaz moderatörlüğündeki panele TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, İnsan Hakları Komisyon Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez ile İnsan Hakları Araştırmacısı Selve Çetin katıldı.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, insan hakları konusunun çoğu zaman gariban kaldığını ifade etti. Üstün, komisyonlarının hem denetim ve hem de yasama komisyonu olarak çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Son Avrupa Birliği (AB) ilerleme raporunu hatırlatan Üstün, çok acımasızca eleştirdiklerini, hatta yırtıp attıklarını belirtti. Son yıllarda karakolların denetimden çıkarıldığını dile getiren Üstün, ancak üzücü iki olay sebebiyle yeniden denetimler yapmaya başladıklarını söyledi. Olaylar karşısında, işkence karşısında sıfır tolerans olması gerektiğini vurgulayan Üstün, bunun belli bir noktaya geldiğini kaydetti.

Engin Çeber davası üzerinde çok durulduğunu ve Avrupa'dan gelenlerin sürekli kendisine bu konuyu sorduğunu belirten Üstün, ağırlaştırılmış müebbet cezası verildiğini ifade etti. Tüm karakollarda kamera sistemi olduğunu anlatan Üstün, Hollanda gibi bir yerde karakolda bir insan öldüğünü ve bir buçuk yıldır bir karar verilemediğine dikkat çekti.

"Kaba kuvvet, kaba işkence kalkmıştır diyebiliriz." diyen Üstün, Adana gibi bazı yerlerde sıkıntılar yaşandığını kabul ettiklerini belirtti. Askerde eskiden 'dayak yemedim' diyenlere gülündüğünü hatırlatan Üstün, askerdeki intiharları açıkladıklarını ve 10-15 gün konunun tartışıldığını vurguladı. Aslında rakamın azalmış hali olduğunu dile getiren Üstün, son 10 yılda yarıya indiğini fakat geçmişte bundan fazla olduğunu ama bunu açıklamadıklarını söyledi.

İnsan Hakları Araştırmacısı Selve Çetin, insan haklarının yıllarca bu ülkede öcü gibi gösterildiğini ifade etti. Çetin, AK Parti döneminde geçmişteki hükümetlerle kıyaslanamayacak kadar insan hakları konusunda büyük bir ilerleme olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez ise Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısının 2010 yılındaki referandum ile değiştiğini ancak bunun yeterli olmadığını belirterek yeni anayasada bu eksikliklerin de giderilmesi temennisinde bulundu. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurunun çok önemli olduğunu vurgulayan Hakyemez, özgürlükleri genişletecek kararlar vermesini beklediklerini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER