ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:26

İzmirli vekilden Hakan Şükür’e destek

İzmirli vekilden Hakan Şüküre destek


AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Parlamentolar Arası Arnavutluk Dostluk Grubu Başkanı Rıfat Sait, İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün Türklükle ilgili sözlerinin çarpıtıldığını belirterek, yazılı bir açıklamayla destek verdi. Sait, ailesinin tıpkı Şükür gibi Kosova’dan göç ettiğini söyleyerek, “Ben de Arnavutum. Şu anda Meclis'te, çeşitli partilerden 50 kadar Arnavut kökenli milletvekili var.” dedi.

İlk Türkçe sözlüğü yazan ve Ali Sami Yen’in de babası olan Şemsettin Sami ile İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un da Arnavut kökenli olduğunu hatırlatan Milletvekili Sait, "Osmanlı döneminde Arnavutlardan 36, Boşnaklardan 44 sadrazam görev yapmıştır. Biz Balkan göçmenleri Arnavut'u, Boşnak'ı, Torbeş'i, Pomak'ı Türk olarak görürüz. Rahmetli dedem Bekir Efendi özbeöz Arnavut'tu ancak sorulduğunda, 'Elhamdülillah Türküz.' derdi. Biz Türklüğü, Müslümanlık ve Osmanlılığın ta kendisi olarak görürüz." şeklinde konuştu.

Terörün bitmesi için İzmir’de "Balkan Anadolu" ismiyle bir dernek kurduklarını ve iki eş başkan seçtiklerini anlatan Rıfat Sait, "Bu başkanlardan biri Arnavut, diğeri Kürt kökenlidir. Derneğimizin organizasyonunda, 9 Mart 2013 tarihinde Diyarbakır’a önemli bir gezi düzenleyeceğiz. Bu tarihi geziye İzmir’den akademisyen, STK temsilcisi, işadamı ve basın mensuplarından oluşan 100 kişi katılacak. Diyarbakır’da anneleri dinleyeceğiz." dedi.

Milletvekili Şükür'ün, bir konuşmasında Arnavut olduğunu söylemesi, abartılarak haberlere konu olmuştu. Hakan Şükür, konuşmasının çarpıtıldığını belirterek, "Eğer bu topraklarda ayrımcılık adına kökenlere inerseniz, o zaman ben de Arnavutum. Bir bakıma aslen Türk değilim. Bu tür ayrımcılıklar olmamalı. Bu, millî bütünlüğe zarar verir dedim. Bölücülüğü reddeden bu açıklamamın çarpıtılarak sunulmasını esefle karşıladım." diye konuşmuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER