SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2014 Cumartesi 20:15

IV. Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Topluluklar Medya Forumu

/home/yztusr/public_html http://cdn3.yazete.com/store/img/bayrak-1486507-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/bayrak-1486507-622x360.jpg
IV. Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Topluluklar Medya Forumu

TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye olarak dış politikadaki en önemli gündem maddelerinden birinin KKTC olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk tarafının barışı arzuladığını, ancak tek taraflı barışın da mümkün olmadığını söyledi.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye olarak dış politikadaki en önemli gündem maddelerinden birinin KKTC olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk tarafının barışı arzuladığını, ancak tek taraflı barışın da mümkün olmadığını söyledi. 

Formun açılışına, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KKTC Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın yanı sıra yetkililer katıldı. 

TBMM Başkanı Çiçek forumun açılışında yaptığı konuşmada, 9’u bağımsız devlet olmak üzere 21 ülke ve topluluktan katılımla, anlamlı bir toplantı gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Toplantının, KKTC’nin kuruluş yıl dönümüne denk gelmesi nedeniyle de anlamlı olduğunu vurgulayan Çiçek,  "KKTC’nin kuruluşunun 31. yıl dönümü kutlanıyor. Kendini Türk kabul eden, dünya Türkleri'nin bayramıdır ve öyle olmalıdır" dedi.

Tük dünyasındaki bazı ülke ve toplulukların sorunları olduğuna dikkat çeken Çiçek, bu ülke ve topluluklardaki sorunların dezenformasyona uğratılmadan, gerçekliğiyle dünyaya aktarılmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

"KKTC’nin yetkililerini ülkelerinize davet edin"

Toplantının gerçekleştirildiği topraklarda 31 yıldır KKTC Devleti’nin var olduğunu vurgulayan Çiçek, KKTC’nin tanıtım sorunu olduğunu, Kıbrıs Türk halkının en haklı davasını dünyaya anlatmakta güçlük çektiğini anlattı.

Türkiye olarak dış politikadaki en önemli gündem maddelerinden birinin KKTC olduğunu vurgulayan Çiçek, Kıbrıs Türk tarafının barışı arzuladığını, ancak tek taraflı barışın da mümkün olmadığını söyledi.

Çiçek, Türk dünyası medyasına KKTC’nin tanıtılması konusunda görevler düştüğünü, Türk dünyası medya mensuplarının sorunları gündeme getirmeleri gerektiğini kaydetti.

Türk devletleri ve topluluklarına KKTC ile ilişkileri geliştirme çağrısı yapan Çiçek,  KKTC devlet yetkililerini Türk devletlerine davet etmelerini  önerdi.

Arınç: "İki güzel iş bir araya geldi"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da KKTC’nin 31. kuruluş yıl dönümü kutlamalarıyla forumun aynı güne denk gelmesine dikkat çekerek, iki güzel işin bir araya geldiğini vurguladı.

Arınç, Türkiye Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün güzel işler yaptığını, bunlardan birisinin de bugün başlayan forum olduğunu kaydetti. Arınç, 2010 yılında temelleri atılan forumun amacının, Türk dünyası basın mensuplarını bir araya getirerek tanışmalarını sağlamak, Türk dünyasının sorunlarını ve konularını müzakere ederek kararlar üretmek ve ülkeler arası diyalog ve işbirliğini geliştirmek olduğunu anlattı.

Arınç, bugüne kadar düzenlenen forumlarda bine yakın gazeteciyi bir araya getirdiklerini, bugün de 100’e yakın basın mensubunun katılımıyla KKTC’de güzel bir zenginlik yaşandığını kaydetti.

KKTC’nin 31 yıldır devlet olduğunu vurgulayan Arınç, Kıbrıs’ın gerçek sahipleri olan Kıbrıslı Türkler'in ve Rumlar'ın kendi iradeleriyle çözüm aradıklarını, Kıbrıs Türk halkının çözüm iradesini göstermesine karşın Rum tarafının anlamsız sebeplerle çözümü engellemeye devam ettiğini belirtti.

Arınç, Türk dünyası basın mensuplarından ülkelerine ve topluluklarına döndüklerinde  KKTC’yi ve Kıbrıs Türk halkının haklı davasını anlatmalarını ve gündeme getirmelerini isteyerek, bu yapıldığında toplantının en büyük amacının gerçekleşmiş olacağını söyledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

‘30 yıllık terör bilançosu’

SONRAKİ HABER

Baykal’dan Tarhan’ın yeni partisi ile ilgili açıklama

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.