ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 17:48

İşte teröristin yeni hedefi...

İşte teröristin yeni hedefi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin’in Midyat ilçesinde vatandaşlarla buluştu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin’in Midyat ilçesinde vatandaşlarla buluştu. Erdoğan, "Türkü, Kürdü, Arabı, Müslümanı, Hristiyanı, Süryanisi, Yezidisi ile hoşgörüyü egemen kılan Midyat, dünyaya örnek olacak bir şehir. Siz bunu başardınız. Sizleri tebrik ediyorum. Bu kardeşlik, bu dostluk bize Allah'ın bir lütfudur." dedi.

Köşk Meydanı’nda vatandaşlarla bir araya gelen Başbakan Erdoğan'a, çok sayıda bakan ve milletvekili de iştirak etti. Midyat’ın yerinin ayrı olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Her yere hizmet götürüyoruz. Ömrümüz oldukça, bu ülkeye hizmet etmeye devam edeceğiz. Midyat, tüm renkleri içinde toplayan ve karşılıklı sevgi, saygı içinde bir medeniyetler şehridir." diye konuştu.

Bu güzelliği ve ahengin inşallah zedelenmeyeceğini, bunu bozmak isteyenlere asla fırsat verilmeyeceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bakın, bizim çok net ilkemiz var. Biz 12 yıl önce yola öyle çıktık. Bu toprakların şairi, sesi ve nefesi olan Yunus Emre'nin sesi ile konuşuyoruz. Biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü seviyoruz. Kim kendi kabilesinin diğerlerinden üstün olduğunu iddia ediyorsa, o kişi şeytanın izindedir. Kabileler, diller ve inançlar ayrı olabilir ama saygındır. Ne beyazın araba, ne arabın beyaza üstünlüğü yoktur. Başı kuru üzüm tanesi gibi incik büncük olsa da biz insanları severiz. Her şeyden önce insanız, her şeyden önce canız. Biz bu topraklar üzerinde bir milletiz. Biz bu topraklarda binlerce yıl birlik olduysak. Yine bu topraklar üzerinde bir ve birlikte olacağız. Güçlü olacağız. Mardin, bölge illeri arasında farklı duruyor. Mardin, her alanda kabuğunu kırıyor. Mardin içinde Midyat bize farklı mesaj veriyor. Burada bir bozulma başlamış. Büyükşehir olarak bunları düzelteceğiz. Midyat'ı yeniden inşa edeceğiz. Midyat'ın telkari ustaları gibi yeniden öreceğiz Midyat'ı."

“ACININ YEGÂNE SEBEBİ TERÖRDÜR”

Acının, kanın yegane sebebinin terör olduğuna işaret eden Erdoğan, "Buradan gözlerindeki heyecanı, ışıltıyı görebildiğim evlatlarımız niçin en iyi eğitimi almasın? Neden doktor olmasın? Neden mimar veya öğretmen olmasın? Bu bölgenin çocukları iyi yerlere gelerek bu topraklara hizmet etmesin? İşte Muammer Güler kardeşiniz. Gaziantep'te, İstanbul'da valilik yaptı. Şimdi içişleri bakanı oldu, hepinize hizmet verecek. Bizde hiçbir milliyetçilik yok. Biz tüm insanlarımızı seviyoruz. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Süryanisiyle 76 milyonu seviyoruz.“ şeklinde konuştu.

“ETNİK MİLLİYETÇİLİK YAPAN SAPKINLIK İÇİNDEDİR”

Kimsenin milliyetçilik yapmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''Etnik milliyetçiliği her kim yaparsa yapsın, o sapkınlık içindedir, o cehalet, fesat içindedir, fitne peşindedir. Bizim kadim medeniyetimizde asla bir ayrım olmamıştır. Bizim kültürümüzde, geleneklerimizde özellikle bu hassasiyet hep korunmuştur. Bin yıllar boyunca bu topraklarda nasıl bir ve beraber olduysak, Allah'ın izniyle yine bir olacak, diri olacak, bu topraklar üzerinde iri ve güçlü olacağız.” diye ifade etti.

“KİMSE KARŞIMIZA KÜRTLÜKLE, TÜRKLÜKLE ÇIKMASIN”

Sözlerine, çözüm sürecine değinerek devam eden Başbakan Erdoğan, “'Bu süreçte kimse bizim karşımıza Kürtlükle çıkmasın, kimse bizim karşımıza Türklükle de çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız. Vatan toprağının her karışında aynı hakların, aynı özgürlüklerin hakim olması için çalışıyoruz. Artık inkar politikaları yok, artık ret politikaları yok, asimilasyon politikaları yok. Bunların hepsi ayaklarımızın altında. Kürdü de Arabı da Türkü de Lazı da Çerkezi de Gürcüsü de hepsi benim kardeşim. Dikkat edin terör örgütü özellikle son zamanlarda eğitim kurumlarını hedef alıyor. Çünkü bu bölgenin insanının okumasını, yetişmesini istemiyorlar. Bu bölge insanının yoksulluktan, işsizlikten kurtulmasını istemiyorlar. Kanlarını akıttıkları, ölmeye ve öldürmeye programladıkları gençlerin tükenmesini istemiyorlar. İşte buna artık hep birlikte 'dur' diyeceğiz." dedi.

“TERÖR ÖRGÜTÜ ÖĞRENCİLERİ HEDEF ALIYOR”

Özellikle son zamanlarda terör örgütünün eğitim kurumlarını, dershane ve yurtları hedef aldığına işaret eden Erdoğan, “Dikkat edin, terör örgütü özellikle son zamanlarda eğitim kurumlarını, okulları, dershaneleri hedef alıyor, yurtları hedef alıyor. Molotoflarla, taşlarla, bombalarla okulları yakıyor, yıkıyor, hatta öğrencileri hedef alıyor. Öğrencileri katlediyor. Çünkü bu bölgenin insanının okumasını, yetişmesini istemiyorlar. Bu bölge insanının yoksulluktan, işsizlikten kurtulmasını istemiyorlar. Ölmeye ve öldürmeye programladıkları gençlerin tükenmesini istemiyorlar. İşte buna artık hep birlikte, Midyat’tan bugün Türkiye'ye sesleniyorum, hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE HALA DARBE ANAYASALARIYLA MI YÖNETİLECEK?

Türkiye'nin, hala darbe anayasaları ile yönetildiğinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti: "Yeni anayasayı isteyen biziz. Onlar istemiyor. Onlar ipe un seriyor. CHP, bunun sınırı yok, ne zaman biterse diyor. MHP, 23 Nisan'a bitsin istiyor. BDP de aynı CHP gibi ne zaman biterse diyor. Bu kadar sulandırma olmaz. Türkiye, hala darbe anayasaları ile mi yönetilecek? Biz samimiyetimizi gösterdik. Eğer Türkiye'nin önündeki en büyük engel terör biterse, Türkiye'nin önünde kimse duramaz. Yeter ki bir olalım ve beraber olalım."

Öte yandan, Midyatlı bir vatandaş, Başbakan Erdoğan’a, hala üzerinde annesi Tenzile Erdoğan’la birlikte çekilmiş olan bir halıdan dokunmuş tablo hediye etti. Yapılan konuşmaların ardından, Kültür Evi’nde düzenlenen yemeğe geçen Başbakan Erdoğan ve berberindeki heyet, daha sonra Midyat’tan ayrıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER