ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 11:43

İstanbul'un fethinin 561. yılı!

İstanbulun fethinin 561. yılı!

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türk-İslam medeniyetinin zirve şehirlerinden İstanbul'un, milli varlığın bir parçası oluşunun 561. yılını kutladı.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, coğrafi konumu ve nüfusunun büyüklüğünün yanı sıra, ekonomik, sosyal ve kültürel birikimiyle dünyanın en önemli metropol şehirlerinden biri haline gelen İstanbul'un, sahip olduğu maddi ve manevi değerleriyle birlikte hak ettiği yere taşınması gerektiğini vurguladı.

Çiçek, yayımladığı mesajında, Türk-İslam medeniyetinin zirve şehirlerinden İstanbul'un, milli varlığın bir parçası oluşunun 561. yılını kutladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Dünya medeniyetinin eşsiz şehirlerinden biri olan İstanbul, fethin büyük komutanı Fatih Sultan Mehmet tarafından, 29 Mayıs 1453'te kazanılan büyük zaferle Türk milletine emanet edilmiştir. Sadece coğrafi olarak değil, aynı zamanda tarih, kültür ve medeniyet değerleri itibarıyla da Asya ile Avrupa arasında bir köprü işlevine sahip olan İstanbul, şehir estetiğine ilişkin milletimizin meydana getirdiği en somut eserlere sahip büyük bir şehirdir. Her karışında kültür ve medeniyetimizin izleri yaşamaktadır. Coğrafi konumu ve nüfusunun büyüklüğünün yanı sıra, ekonomik, sosyal ve kültürel birikimiyle, dünyanın en önemli metropol şehirlerinden biri haline gelen ülkemizin en önemli şehrini, sahip olduğu maddi ve manevi değerleriyle birlikte hak ettiği yere taşımak devlet ve toplum olarak ortak sorumluluğumuzdur.Roma ve Bizans imparatorluklarının yanı sıra, Türk milletinin tarihte kurduğu en büyük devlet olan Osmanlı İmparatorluğu'na da 470 yıl başkentlik yapan İstanbul'un fethinin 561. yılını, bu vesileyle bir kez daha kutluyorum. Fatih Sultan Mehmet başta olmak üzere, bu güzide şehrimize bugüne kadar hizmeti geçen bütün büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum"

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER