ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 13:12

İstanbul merkezli operasyon


CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul merkezli operasyonla ilgili 3 milletvekilinden oluşan kriz masası oluşturduklarını belirterek, "Cumhuriyet tarihinin bana göre en büyük skandalıdır. Başbakan'ın istifa etmesi gerekir" dedi.

Altay, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve beraberindeki KESK yöneticilerini kabul etti.
Özgen, Hükümet ile Memur-Sen'in sözleşmesini kabul etmediklerini ifade ederek, bütçede haklarını istediklerini söyledi. Özgen, kamu emekçilerinin, ezilenlerin, işçilerin, yoksulların gelirlerinden toplanan vergilerin, kamu emekçilerine dönmediğini belirtti.
Toplu sözleşme döneminde yapılan 123 liralık zammın, kamu emekçilerinin ihtiyacını karşılamadığını kaydeden Özgen, o tarihten bugüne kadar yapılan zamlarla bu rakamın buharlaştığını anlattı. Özgen, bunun giderilmesi için kamu çalışanlarına 300 lira iade edilmesi, kamu çalışanlarının maaşlarının vergi diliminden etkilenmemesi ve ek ödemelerin, emekliliğe yansıtılmasını istedi.
Özgen, 19 Aralık Perşembe günü bütün illerde, bütçe taleplerine ilişkin bir günlük iş bırakma, grev eylemlerinin olduğunu bildirdi.

-"Kamu vicdanında aklanmayacak"

CHP Grup Başkanvekili Altay, KESK'in 19 Aralık'taki eyleminde bütün illerde yanında olacaklarını ifade etti.
Meclis'te 2014 yılı bütçesi görüşüldüğü andan itibaren Sayıştay raporlarını gündeme getirdiklerini anımsatan Altay, ne kadar haklı olduklarının, bugün İstanbul ve Ankara'daki yolsuzluk operasyonlarıyla bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.
Altay, Sayıştay raporları gelmeden 2012 yılı merkezi yönetim kesin hesabının, meşru olamayacağını, kamu vicdanında hiçbir zaman aklanmayacağını savundu.
Bütçenin içinde halk, yatırım, üretimin olmadığını öne süren Altay, bütçede emekçilerin taleplerine yer verilmediğini kaydetti. Altay, "76 milyona kötü, karanlık, acı bir yıl geçirtecek bütçe, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülüyor" dedi.

-"Operasyon nereye kadar gidiyorsa gitmeli"

Altay, erken saatlerde başlayan operasyonun, Sayıştay raporları başta olmak üzere, Hükümet'in iş ve işlemleriyle ilgili endişelerinin, haklılıklarının ortaya çıkmasına vesile olduğunu ifade etti.
CHP'nin, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un yer aldığı bir kriz masası oluşturduklarını bildiren Altay, bu süreci yakından takip edeceklerini kaydetti.
Böyle bir masa kurulduğu andan itibaren buraya yeteri kadar bilgi akacağını dile getiren Altay, "Bakın daha neler çıkacak. Bu operasyonun dışında, bağımsız daha ne bilgi, bulgular, belgeler kriz masasına akacaktır" dedi.
Altay, suçluluğu hükmedilmeyen herkesin suçsuz olduğunu, kimseyi itham etmek istemediğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"90 yıllık demokrasi, Cumhuriyet deneyimi olan bir ülkede, şimdilik üç sayın bakanın çocuğu, en büyük kamu bankasının genel müdürü, kimi belediye başkanları, bürokratlarla ilgili başlatılan, çok sayıda gözaltının olduğu bu operasyon, AKP'nin, Türkiye'yi, devleti yönetirken ne kadar kirlettiği, yağmaladığını, bizdeki bu kanaati belgeleyen somut bir hareket, gelişmedir. Muhalefet partisi olarak beyt-ül mala uzanan her elin takipçisiyiz, o eli beyt-ül maldan çekip atmakla yükümlüyüz. Savcıların ve polisin başlattığı bu operasyonun, nereye gidiyorsa, oraya kadar gitmesi, operasyondan hükümet baskısı ya da değişik nedenlerle geri adım atılmamasını, gerçeklerin ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz."

-"Taşköprü kebabı gibi dökülüyor"

Altay, Hükümet'in istifasını isteyip istemeyeceklerine yönelik soruya, "Bizde bir söz vardır; Taşköprü kebabı gibi dökülüyor derler. Kemiği tutarsınız, silkelersiniz bütün etler kemikten sıyrılıp gider. Hükümetin durumu budur, elle tutulur yanı kalmamıştır" karşılığını verdi.
"Devlet yağmalanıyor, yolsuzluk var" dediklerini ancak parlamentoda parmak çoğunluğuyla örtbas edilen olayların gün yüzüne çıktığını savunan Altay, Hükümet'in istifasını istemesine bile gerek olmadığını kaydetti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, en kısa zamanda çıkıp kamuoyuna açıklama yapması gerektiğini savunan Altay, şunları kaydetti:
"(Aslında ben işin tadını kaçırdım, abarttım. Bizimkiler de benimle birlikte işi çok abartmış) deyip, istifa etmesi gerekir. Toplumun beklentisi de budur. Bu gelişmeyi yadırgamıyorum, yırtık ayakkabıyla siyasete giren siyasetçinin, dünyanın en zengin 12. Başbakanı olması her şeyi açıkça ortaya koyuyor. Bakanlar Kurulu üyelerinin kollarındaki saatlerini toplayalım, onların değeriyle bir ilin bütün sorunu çözülür. Başbakan'ın, bu noktada gereğini yapması lazım."

-"Koalisyonlar dağılıyor"

Altay, bir soruyu yanıtlarken, AK Parti ile cemaat arasındaki çatlağın, çatışmanın kendilerini ilgilendirmediğini ifade etti.Ortada fiili bir durum olduğunu dile getiren Altay, Türkiye'nin, kimsenin tahmin edemeyeceği boyutta yağmalandığını öne sürdü. Altay, bunun bir şekilde ortaya çıkmasının, olayın büyüklüğünü, vahametini ortadan kaldırmayacağını belirtti.

Altay, "Cumhuriyet tarihinin bana göre en büyük skandalıdır. Hiçbir Cumhuriyet hükümetinde rastlanmayacak boyutta ortada bir skandal var" dedi.
İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün AK Parti'den istifasına ilişkin soruyu yanıtlarken Altay, koalisyonların dağıldığını, koalisyon hükümetleri nasıl dağılıyorsa AK Parti'nin de aynı mantık içinde parçalanma süreci yaşadığını savundu.
Altay, bunu arzu etmediklerini, 31 Mart seçimlerinde AK Parti'yi bütün olarak yenmek istediklerini ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER