ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 12:14

''İstanbul Barosu yönetimi düştü'' iddiası

İstanbul Barosu yönetimi düştü iddiası

AK Parti Milletvekili Turan, İstanbul Barosu hakkında çok çarpıcı bir iddiada bulundu.


AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, İstanbul Barosu yönetiminin düştüğünü ileri sürdü.
    
Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve 8 yönetim kurulu üyesi hakkında birkaç ay önce Balyoz davasıyla ilgili baskı yapmak suretiyle mahkeme, hakim ve savunmaya engel olmak iddiasıyla savcılığın şikayette bulunduğunu hatırlatarak, TCK uyarınca 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarının istendiğini anlattı.
    
TCK'da ''Bir davanın taraflarından birinin veya bir kaçının veya sanıkların veya davaya katılanların, mağdurların leh veya aleyhinde, yargı görevi yapanlara emir veren veya baskı yapan veya nüfuz icra eden veya her ne suretle olursa olsun adı geçenleri hukuka aykırı olarak etkilemeye teşebbüs eden kimseye 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilir. Teşebbüs iltimas derecesini geçmediği takdirde verilecek ceza altı aydan iki yıla kadardır'' hükmünün yer aldığını kaydeden Turan, savcılığın şikayetinin incelenmesi sonucu hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiğini ifade etti.
    
Hukukta davanın açılma anının iddianamenin kabul edildiği an olduğunu kaydeden Turan, Avukatlık Kanunu'nda, ''seçilme yeterliği, engelleri ve seçimin şekli'' ile ''seçim dönemi bitmeden ayrılma''nın düzenlendiğini, buna göre haklarında 2 yıldan fazla hapis istemiyle dava açılanların yönetim kuruluna giremeyecekleri hükmünün yer aldığını savundu.
    
Turan, Kocasakal başta olmak üzere 8 yönetim kurulunun davaya muhatap oldukları için yönetim kurulunda olamayacaklarını belirterek, Avukatlık Yasası'nda, ''Yönetim Kurulu üyelerinden biri hakkında seçilmeye engel bir suçtan dolayı kamu davası açılmış ise, dava sonuna kadar bu üye Yönetim Kuruluna katılamaz; yeri yedek üye ile doldurulur'' hükmünün bulunduğunu söyledi.
    
Turan, ''İlginç olan şu; Kocasakal'ın yönetim kurulunda yedek üye yok. Bu durumda en çok oyu alan diğer listedeki kişilere bakılacak ve orada en çok oyu alan 8 kişi için yedeklik süresi başlamış olacak. Haklarında dava açılan 8 kişinin üyeliği düşecek, diğer listeden aday olup en çok oyu alan 8 kişi gelecek. Başkan'ın üyeliğinin düşmesinden dolayı yönetim kurulu kendi arasından başkan seçecek'' dedi.
    
Baro yönetiminin 10+1 kişiden oluştuğunu belirten Turan, ''Silivri'den başka gündemi olmayan, avukatların dertleriyle dertlenmeyen mahkemenin, mübaşirin, katibin sorunlarına duyarsız kalan baronun ayağına hukuk dolanmıştır'' görüşünü ifade etti.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER