ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mart 2013 Perşembe 16:52

"İsrail'in ilk özrü, umut oldu"


AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci, Mavi Marmara Gemisi’nde düzenlenen saldırı nedeniyle özür dilenmesiyle ilgili “İsrail ilk kez bir İslam devletinden özür diledi. Ortadoğu’daki mazlum ve mağdur halklara bir umut oldu.” dedi.

    İl Başkanı Tüfenkci, Merkez İlçe Başkanı Osman Güder ve bazı partililerle beraber Melekbaba Semt Konağı’nda düzenlenen toplantıda vatandaşlarla bir araya geldi. Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, abluka altındaki Filistin topraklarına yardım götüren Mavi Marmara Gemisi’ne düzenlenen saldırıya ilişkin İsrail’in özür dilemesini değerlendirdi. İsrail’in ilk kez bir ülkeden özür dilediğine dikkat çeken Tüfenkci, bu durumun diğer Ortadoğu ülkeleri için umut olduğunu vurguladı.

    Mavi Marmara Gemisi’ne düzenlenen saldırı sonrası muhalefetin takındığı tavrı da eleştiren Tüfenkci, “Mavi Marmara olayında şehit verdiğimizde muhalefetin Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olması gerekirken, adete oraya insanı ve vicdani olarak giden, ablukanın kırılması için destek veren inananları, sivil aktivistleri şehit edenlerin yanında saf tuttular. Ama Başbakanımız demişti ki İsrail, Türkiye’den özür dileyecek, şehitlerimiz için tazminat ödeyecek ve Gazze halkı üzerindeki insanlık dışı ablukayı kaldıracak. O zaman muhalefet bize güldü ve ancak siz İsrail’den özür dilersiniz demişti. Hamdolsun bugün gelinen nokta da kimlerin haklı kimlerin haksız olduğunu bu millet bir kez daha gördü. Değerli arkadaşlar bu husus gerçekten çok önemli. İsrail ilk kez bir İslam devletinden özür diledi. Bu, Ortadoğu’daki mazlum ve mağdur halklara bir umut oldu.” diye konuştu.

    Muhalefet partilerinin söylediği sözlerde yalancı çıkmanın ezikliği içerisinde olduğunu savunan Tüfenkci, “Geçmişe dönüp baktığımızda 2010 Anayasa değişikliği referandumunu hatırlıyorsunuz değil mi? Muhalefet partileri neler demişlerdi hatırlıyorsunuz değil mi? Demişlerdi ki ‘Bunlar anayasayı değiştirip size bazı sözler veriyorlar. Ama bunların hiçbirini yerine getiremezler.’ ‘1980 darbesini yapanları hesaba çekemezler, yargılayamazlar’ diyorlardı. Bugün gelinen nokta da kimlerin yüzü kızardı görüyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi dolaştığı gibi il teşkilatı olarak Malatya’nın her yerini gezerek vatandaşların sorunlarını dinlemeye çalıştıklarını anlatan Tüfenkci, “
Başbakanımız millete verdiği her sözün arkasında duran, o sözün yerine gelmesi için gece gündüz çalışan bir lider. Bizler de yereldeki temsilciler olarak il ve ilçe teşkilatımızla, belediyemizle beraber sizlerin hizmetinde oluyoruz.” dedi.

    Tüfenkci, 2014 yerel seçimlerinde fiilen ‘büyükşehir’ statüsüne kavuşacaklarına dikkat çekerek “Evet, beldeler kapanıyor ama şuan ki belde belediyeleri beldesine hizmet etmekten aciz. Mevcut belediye yasası ile gelişmişlik ancak bu kadar olabilir. Türkiye artık kabuğunu kırması lazım. Bunun için il sınırları içerisinde ki her yeri kapsayan Büyükşehir yasası getirildi. Başbakanımız sadece bir bölgenin bir ilçenin bir merkezin kalkınmasını istemiyor. Malatya’nı bir bütün olarak kalkınmasını istiyor. Aynı kanalizasyon hizmetini, yol hizmetini, su hizmetini, aynı ulaşım hizmetini bütün ilçelerimiz alsın istiyor. Yasa gayet açık. Köyden mahalleye veya beldeden mahalleye dönüşülen yerlerde 5 yıl boyunca hiçbir vergi alınmıyor. Belediye bir bölgeye su götürdüyse en düşük su ücretinin dörtte birini alıyor. Eğer orada yeni bir ev yapılacaksa ilçe veya il belediyesi planını projesini vatandaşa veriyor ve bundan hiçbir başvuru ve ruhsat harcıda almıyor. Eğer o köylerin meraları, otlakları, ormanları varsa yine o bölge üzerine kayıtlı şekilde devam ediyor. Yasa bu derece açık ve bu derece kolaylık sağlıyor. Muhalefetin bu başarımızı sulandırmasına fırsat vermemeliyiz.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER