ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Eylül 2014 Pazar 17:24

Davutoğlu: IŞİD islam’la anılamaz

"IŞİD islamla anılamaz"

Başbakan Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu, IŞİD’in İslam’la anılamayacağını söyledi.


Başbakan olduktan sonra ilk defa Samsun’a gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversite’nin (OMÜ) 2014 - 2015 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı.
Açılışta konuşan Başbakan Davutoğlu, “Bir üniversite öğretim üyesi olarak üniversitelerimizde düşünce özgürlüğünün olmasına kararlıyım. Hiç kimse üniversitelerinde düşünce özgürlüğünü farklı kanaatlerin ve düşüncelerini ifade etme özgürlüğüne sınır getiremez. Şu veya bu grubun baskın ağırlığı ile veya ikisi ile farklı düşüncelerin azınlıkta kalmış olabilecek düşüncelerinde baskı kurmasına izin veremeyiz. Üniversiteler şu veya bu kanaatin kendisini tap ulaştırdığı yerler değildir. Çok değişik sayıda fikrin yan yana yaşayabildiği yerler olduğunda biz özgür üniversiteden bahsedebiliriz. Önümüzdeki dönemde rektörlük seçimleri de başta olmak üzere her alanda bütün üniversite öğretim üyelerinin kendi vicdanlarıyla, fikirlerine bakarak tavır almaları önem taşır. Aksi takdirde üniversitelerimiz donuklaşır ve sıradanlaşır” dedi.

"IŞİD İSLAM’LA ANILAMAZ"

IŞİD’in İslam’la anılamayacağının altını çizen Başbakan Davutoğlu, “İslam dünyası eğer İslam medeniyeti diye bir medeniyet olgusundan bugün de bahsediyorsa, bunun arka planındaki başarı hızla yayılan bir askeri başarı değildir. Alim zihninin önde çıkmasıdır. Bugün İslam dünyasına bakıp da sadece IŞİD’i görenler 9. ve 10. yüzyıl Bağdat tarihini bir okusunlar. İslam dendiğinde bugün IŞİD’i görenlerin bence ortak özellikleri cahillikleridir. IŞİD cehaleti, IŞİD’in de bugün geldiği barbarlık kendi cehaletin ürünüdür. İslam ve İslam toplumlarının oluşturduğu medeniyet, IŞİD ile anılamaz, IŞİD de İslam’la anılamaz” diye konuştu.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER