ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:35

İranlılar hala kararsız


İran'da 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa bir süre kala, halkın büyük kısmı henüz hangi adaya oy vereceğine karar veremedi.
Ülkede yayımlanan gayriresmi anketler, halkın \%70'inin sandık başına gideceğini gösterse de Tahran sokakları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Özellikle ülkede ticaretin merkezi sayılan Tahran Pazarı'nda esnaf seçimlerle ilgili konuşmak dahi istemiyor. Tahran esnafı, bazı belirli politikalarda değişikliğe gidilmediği sürece cumhurbaşkanının değişmesinin faydası olmayacağını ifade ediyor.
AA muhabirinin Tahran sokaklarında görüştüğü kişiler, İran halkının her şeyden önce dürüst bir cumhurbaşkanı istediğine işaret ediyor.
Seçim sahnesinde muhafazakarlar ile reformcular arasındaki rekabet, halk arasında da gözleniyor. "Uzlaşma değil direniş" sloganını benimseyen radikal muhafazakar taraftarlar, oy verecekleri cumhurbaşkanının her şeyden önce İran İslam Devrimi ilkelerine bağlı olması ve Amerika ile İsrail karşısında dik bir duruş sergilemesi gerektiğine vurgu yapıyor. Halkın bu kesimi, ülkedeki ekonomik sıkıntıların varlığını kabul etseler de dini lider Hamaney'e bağlılık ve devrim ilkelerinin korunmasının her şeyden önemli olduğunda ısrar ediyor.
Ilımlı muhafazakar ve reform yanlısı seçmenler ise yeni cumhurbaşkanında ilk olarak dürüstlük özelliğini arıyor. Halkın büyük kısmını oluşturan bu seçmenler, enflasyon ve ekonomik sorunlara dikkati çekerek, bu sorunları öncelikli buluyor. Bu seçmenler, yeni cumhurbaşkanının ele alması gereken önemli konulardan birisinin de ülkenin dış siyaseti olduğunu söylüyor.
İran'ın dış politikası ülkedeki seçmenlerin ayrıldığı en önemli noktayı oluşturuyor. Ilımlı muhafazakar ve reformist seçmenler, ekonomik sorunların çözümünün ülkenin dış siyasetinde değişikliğe giderek dış dünyayla ilişkilerin iyileştirilmesine bağlı olduğunu savunuyor. Bu seçmenler, ülkenin ekonomisine ağır darbe vuran ambargoların kaldırılması için daha uzlaşmacı tavır sergilenmesinden yana. Radikal muhafazakar seçmenler ise bu görüşü kesinlikle reddederek, İran'ın devrimden beri sürdürdüğü direniş politikasının devam etmesinde ısrar ediyorlar. Bu seçmenler, Batı ve özellikle Amerika'ya kesinlikle güvenmezken, bu ülkelerle uzlaşmanın devrimin ilkelerine ayrı olduğu görüşünü savunuyorlar.
Cumhurbaşkanı adaylarının devlet televizyonundaki tartışma programlarında sergiledikleri tutum ve performans, halkın hangi adaya oy vereceğini belirlemesinde etkili rol oynadı. Çoğunluk, oylarını Muhammed Rıza Galibaf, Hasan Ruhani, Said Celili ve Ali Ekber Velayeti'den yana kullanacağını ifade ediyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER