ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 22:00

İran'ın yeni cumhurbaşkanı Ruhani, basın toplantısı düzenledi


İran'da cuma günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Hasan Ruhani, "ülkesinin nükleer faaliyet hakkını sonuna kadar savunacaklarını", ABD ile müzakere edebilmeleri için de Washington yönetiminin, İran'ın içişlerine müdahaleye son vermesi gerektiğini söyledi.
Ruhani, cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez düzenlediği basın toplantısında, İran halkına seçimlerde "ortayolu tercih ettikleri" için teşekkür etti.
Hasan Ruhani, Batılı ülkelerin kuşkuyla yaklaştığı nükleer program ve 5+1 ülkeleriyle müzakerelerde nasıl bir tutum izleyeceği sorusuna, "İlk adımımız daha fazla şeffaflık olacak. Nükleer faaliyetlerimizde mümkün olduğunca şeffaf davranarak karşılıklı güven inşa edeceğiz ve halkımızın nükleer faaliyet hakkını sonuna kadar savunacağız" şeklinde cevapladı.
İran'ın tüm faaliyetlerinin uluslararası kanunlar çerçevesinde olduğunu dile getiren Ruhani, "Ülkemize uygulanan zalimane ambargoların hiçbir kanuni dayanağı bulunmuyor. Ambargolar İsrail dışında başka kimseye fayda sağlamıyor" ifadesini kullandı.
ABD ile ilişkiler konusuna da değinen Ruhani, söz konusu ülkeyle müzakere edebilmek için öncelikle uygun şartların oluşturulması gerektiğini belirtti. Ruhani, "Öncelikle ABD, İran'ın içişlerine müdahale etmeye son vermeli ve İran halkının tüm kanuni haklarını özellikle nükleer faaliyet hakkını resmen tanımalı" dedi.
Ruhani, Washington yönetimine, "müzakerelerde tek taraflı politikalardan vazgeçip, karşılıklı saygı ve çıkar temeline dayanan müzakerelere yoğunlaşma" çağrısı yaptı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER