ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 21:36

İran'da Uzmanlar Meclisi Toplantısı sona erdi


İran Uzmanlar Meclisi'nin dün başlayan 14'üncü kurul toplantısı sona erdi.
Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından yayımlanan bildiride, ABD, İsrail ve bazı Avrupa ülkeleri Ortadoğu'da yeni bir facia başlatmamaları konusunda uyarıldı.
İç ve dış siyasetle ilgili konuları içeren 9 maddelik bildiride, Suriye'ye yönelik müdahalenin uluslararası kanunlara aykırı ve kınanmaya mahkum olduğunun altı çizildi.
Halkların, ülkelerinin geleceğini belirme hakkının gasbedilmesinin affedilemez bir suç olduğu vurgulanan bildiride, "ABD, İsrail ve bazı Avrupa ülkelerini Ortadoğu'da yeni bir facia başlatmamaları ve ellerini masum halkların kanıyla daha fazla kirletmemeleri konusunda uyarıyoruz. Eğer demokrasi ve özgürlükten yana olduğunuzu iddia ediyorsanız, bırakın halklar kendi ülkelerinin gelecekleri hakkında özgürce karar alsınlar" ifadesine yer verildi.
Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Uzmanlar Meclisi'nin bugünkü oturumunda, "Suriye'ye yönelik her müdahale ABD'nin dostlarının zararına olacaktır" uyarısında bulunmuştu.
Kurulun dünkü oturumuna katılan Kudüs Gücü Komutanı Tuğgeneral Kasım Süleymani'nin konuşmasının içeriği hakkında ise basına bilgi verilmedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER