ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 07:32

İran'da oy kullanma işlemleri başladı


 İran'da 11. Dönem cumhurbaşkanlığı için oy kullanma işlemleri yerel saatle 08.00'de başladı.
İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney, her seçimde olduğu gibi seçim saati başlar başlamaz oyunu kullandı. Hamaney sandığa, biri cumhurbaşkanlığı seçimi için, diğeri de yerel seçimler için olmak üzere iki pusula attı. Hamaney oy pusulasını sandığa atarken orada bulunanlar salavat getirdi.
Dini lider Hamaney oy kullandıktan sonra yaptığı konuşmada, "Allah'a şükürler olsun ki milletimize bir kez daha kendi geleceklerini belirleme hakkını verdi. İran halkı bugün yeni bir efsane yaratacaktır" dedi. Dini lider Hamaney, konuşmasına şöyle devam etti:
"Aziz milletimden beklentim, herkesin seçimlere katılmasıdır. Oy kullanmak için sabahın erken saatlerini seçmenizi ve bu görevi ertelememenizi nasihat ediyorum. Ben bugün yerel seçimler için 31 kişiye oy verdim. Bunlardan bazılarını yakından tanısam da birçoğunu tanımıyordum. Ben de herkes gibi adayları tanıtan broşürlerden aldım ve adaylarımı seçerek onlara güvendim."
Dini lider Hamaney, cumhurbaşkanlığı için oy verdiği isim ile ilgili "Cumhurbaşkanlığı için oy verdiğim kişiyi hatta ailem ve evlatlarım dahi bilmiyor. Adaylar hakkında araştırma yapmak ve kime oy vereceğine karar vermek halkın görevidir. İnşallah Rabbimiz halkın seçimine bereket vererek, ülkemizin manevi ve maddi refaha ulaşmasını sağlayacak kişi cumhurbaşkanı seçilecektir" ifadelerini kullandı.
En önemli konunun herkesin sandık başına gidip seçime katkıda bulunması olduğunu vurgulayan Hamaney, oy sandık görevlileriyle oyları sayacak kişilere hitaben "Halkın oyu size emanettir. Emanetin korunması kul hakkıdır. Kul hakkının ödemenin Allah hakkını ödemekten zor olduğunu unutmayın" uyarısında bulundu.
Dini lider Hamaney, İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dünyadaki yankılarıyla ilgili, "İran halkının düşmanları devrim tarihi boyunca halkın ümitsizliğe kapılıp oy kullanmaması için çalıştılar. Bugün bunu artık sadece basın yoluyla yapmıyorlar, siyasetçileri de bu hedef doğrultusunda açıklamalarda bulunuyor. Amerika Güvenlik Konseyi'nden bir yetkili, İran seçimlerini kabul etmiyoruz şeklinde bir açıklama yapmış; cehenneme kadar ki kabul etmiyorsunuz. Sizin sözlerinizi dinleyecek olsaydık şimdiye çoktan kaybetmiştik. Halkımız şunu bilsin ki bu ülkenin geleceği sizin ellerinizde ve ülkenin saadetini sadece sizin seçiminiz belirleyecektir" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER