ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 14:17

İran, Buşehr nükleer santralini Rusya'dan teslim alıyor


İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran ile Rusya'nın yeni nükleer santrallerin yapımı için anlaşmaya vardığını, iki ülke uzmanları arasında teknik görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Rusya'nın, Buşehr nükleer santralinin bin megawattlık ilk bölümünü geçici olarak İran'a teslim etmesi dolayısıyla düzenlenecek törene katılmak için Enerji Bakanı Hamid Çitçiyan ile Buşehr'e giden Salihi, "İran ve Rusya arasında yapılan son ortak ekonomi toplantısında, yeni nükleer santrallerin yapımına devam edilmesi konusunda gerekli anlaşmalar yapıldı" dedi.

Buşehr nükleer santralinin bugünden itibaren olmak üzere iki yıl ya da 7 bin saat çalışma garantisiyle İranlı uzmanlara teslim edileceğini bildiren Salihi, santralin iki yılın ardından ise tamamen İran'a devredileceğini belirtti. Salihi, "yakın gelecekte ikinci Buşehr nükleer santralinin temelinin atılacağını" ümit ettiğini söyledi.

Buşehr nükleer santralinin bin megawattlık ilk bölümü bugün düzenlenecek törenle geçici olarak İran'a devredilecek. Teslim törenine, Atom Enerjisi Kurumu Başkası Salihi'nin yanı sıra Enerji Bakanı Çitçiyan, Rus müteahhit firmanın yöneticileri ile bazı milletvekilleri katılacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER