ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2013 Cumartesi 22:33

İnsan kaçakçılığı önlenecek

İnsan kaçakçılığı önlenecek

'Gemi Trafik Yönetim Sistemi Projesi' tamamlandı; test süreci başladı


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, insan kaçakçılığı konusunda tüm kıyıların Otomatik Tanımlama Sistemi (AİS) ile merkezi Ankara'da bulunan Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nden izlendiğini söyledi. Bakan Yıldırım, İzmir, İzmit, Mersin, İskenderun limanlarına gemi trafik yönetim sistemi projesinin tamamlandığını ve test sürecinin devam ettiğini belirtti.

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, Bakan Binali Yıldırım'a Muğla'nın haberleşme, yol, zeytincilik gibi önemli sorunları hakkında sorular yöneltmişti.

"İnsan kaçakçılığına dair bakanlığınızın önlemleri var mıdır?" sorusuna Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "İnsan kaçakçılığı konusu Sahil Güvenlik Komutanlığı ve kolluk kuvvetleri tarafından takip edilmektedir. Ancak, Bakanlığımız imkânlarıyla bu konuda bilgi desteği sağlamaktadır. Tüm kıyılarımız Otomatik Tanımlama Sistemi (AİS) ile merkezi Ankara'da bulunan Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nden izlenmektedir. Otomatik tanımlama sisteminden alınan bilgiler Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile paylaşılmaktadır. İzmir, İzmit, Mersin, İskenderun limanlarına gemi trafik yönetim sistemi projesi tamamlanmış olup test süreci devam etmektedir. Bu proje ile daha etkin mücadele edilecek ve diğer kurumlarla işbirliği yapılacaktır.” yanıtını verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER