ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 15:26

İnfaz yasasına destek


CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, ana dilde savunmaya imkan tanıyan tasarının özellikle infaz yasasına ilişkin bölümlerine destek vereceklerini, ancak gerektiğinde çekincelerini ve muhalefetlerini ortaya koyacaklarını söyledi.
     Tarhan, İzmir'de bulunan kadın sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.
     Toplantıdan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tarhan, ana dilde savunmaya imkan tanıyan tasarının bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğinin anımsatılıp, tavırlarının ne olacağının sorulması üzerine, ''Avrupa İnsan Halkları Sözleşmesi'nin (AİHS) 6. maddesinin paralelinde, daha açık, net bir düzenleme içeren bir önergemiz var. Özellikle infaz yasasına ilişkin konularda desteğimizi vereceğiz, ancak çekincelerimizi ve muhalefetimizi gerektiğinde izleyeceksiniz'' dedi.
     AİHS'nin 6. maddesine göre, adil yargılama hakkı bakımından o dili bilmeyen ve anlamayan kişinin sonuna kadar kendini ifade etme özgürlüğü bulunduğunu; yargıcın da onu anlaması gerektiğini dile getiren Tarhan, ''Önemli olan yargılama makamının sanığın ne söylediğini anlaması ve yorumlayabilmesidir. Bunun sağlanması çok önemlidir. Bunun sağlanması için biz elimizden geleni yapacağız. Eksiklik varsa tabii ki müdahaleler yapılmalı'' diye konuştu.
     Bir gazetecinin, ''Patriotlar geliyor, beraberinde askerler de geliyor ve onlar yönelik eylemler oluyor. Dün, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) öğrencileri gözaltına alındı'' sözlerine üzerine Tarhan, şunları kaydetti:
     ''Bu çok önemli bir sorun. Bizi yönetenlerin TGB'ye ve demokratik itiraz hakkını kullanan gençlere bu şekilde bakması ve düşman ilan etmesini yadırgamıyorum. Çünkü bu millet bir çuval travması yaşadı biliyorsunuz ve bu çuval travması yaşarken oturup mantı yiyenler vardı, ülkemizi NATO toprağı ilan edenler vardı. Bir takım beyzbol sopalarından da korkanlar var. O yüzden ithal vatanseverlerle ülkemizi bir füze rampasına çevirmek istiyorlar. Onlar 'bir koy üç al' savaşperverleri. Oysa biz savaş karşıyız. Onlar kendi hayatlarını da başka devletlerin askerlerinin hayatların da aslında Mehmet'ten daha üstün tutuklarını daha önce de ispat ettiler. O yüzden şimdiden kendilerini kimyasal korumaya alan birtakım girişimlerde de bulunmuşlar. Kendilerini kimyasal koruma altına aldıklarına göre, savaş felaketinin yoksul halkının nelerine mal olacağını muhakkak tahmin ediyorlardır. O yüzden ben bizi yönetenlerin, Başbakan'ın, gençlerin bu vatanseverliğini, bu tür itiraz yöntemlerini anlayabileceklerini pek zannetmiyorum. Bunlar ithal vatansever düşkünleri. Gerçek vatanseverleri tabii ki sevmezler. Susturmaya ve bastırmaya çalışırlar ama biz susmayacağız. Bu gençlerin, susmayanların yanında olmaya devam edeceğiz.''
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER