ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 22:25

İndirim öngören teklif yasalaştı


2-B arazilerinin satışında maddi durumu yerinde olmayan vatandaşlar için 400 metrekareye kadar olan arsalarda yüzde 20 indirim öngören yasa teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

        TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Orman Köylülerinin Kalkınmasını Destekleme Kanun Teklifi’ görüşülerek kabul edildi. Buna göre, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedeli 400 metrekareye kadar olan kısım için rayiç bedelin yüzde 50’si, fazlası için rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden hesaplanacak. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak.

        Görüşmeler sırasında oylanarak kabul edilen AK Parti’nin önergesine göre de bir taşınmazdaki hak sahipliğinin devredilmesi halinde yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, taşınmazın sadece 400 metrekaresi için ve hak sahiplerinin hisselerine oranlanarak uygulanacak. Daha önce başvuru bedeli yatırmadan yapılan başvurular ile bundan sonra yapılacak başvurular başvuru bedeli alınmaksızın geçerli kabul edilecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER