ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 17:27

İnce, Başbakan'a cevap verdi


 AK Parti'nin, TBMM Genel Kurulu'nun Aralık ayı sonuna kadar gündem ve çalışma takvimine ilişkin grup önerisi kabul edildi.
    
TBMM Danışma Kurulu'nun toplanamaması nedeniyle AK Parti önerisini Genel Kurul'a taşıdı. Öneride, bazı yasa tasarıları gündemin ön sıralarına alınırken, Genel Kurul'un aralık ayı sonuna kadar çalışma saatleri düzenleniyor.
    
Öneri aleyhinde konuşan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında kendisine ve CHP'ye yönelik eleştirilerde bulunduğunu belirterek, bunlara ''Başbakan'ın arkasından değil, milletin kürsüsünden cevap vermek gerektiğini'' ifade etti. ''Bizim arkadaşlarımız ile Başbakan'ın fotoğrafı arasında fark var'' diyen İnce, Başbakan Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile geçmişteki bazı fotoğraflarını gösterdi.
    
İnce, ''Bunlar yetmez foto istiyorsanız işte Kenan Evren'in önünde nasıl eğildiğini, Kaddafi ile nasıl sarıldığını, Mübarek ile dostça sıkılmış, Esad ile gülümseyen fotoğraflar. Bu fotoğrafları çektirip benim milletvekili arkadaşlarımın insani değerlerle, Hükümet'in yapamadığını yapıp gazeteci'yi kurtarmasından bu ne kıskançlık- Başbakan 'öleceksek adam gibi ölelim' diyor, doğru söylüyorsun öleceksek adam gibi ölelim, siyaset yapacaksak adam gibi siyaset yapalım. Yahudi Cesaret Ödülü boynunda olacak, sonra İsrail'e afra tafra yapacaksınız. Önce o madalyayı boynundan çıkaracaksın. Başbakan'ın bir yanı var; ya ölülerin ya da tekerlikle sandalyede oturanların arkasından konuşuyor; ya İsmet Paşa'ın ya da tekerlekli sandalyedeki Şaron'un arkasından konuşur'' diye konuştu.
    
Kim olursa olsun halkına zulmeden tüm diktatörler için ''canı cehenneme'' dediğini belirten İnce, ''Irak'ta Müslümanları katleden emperyalistlerin de canı cehenneme. Ben bunu derim de Başbakan gelip bu kürsüden 'emperyalistlerin canı cehenneme' diyor mu- Başbakan bunu yapamaz, ancak arkamızdan okunuşur. Siz Irak'ta 1,5 milyon Müslüman öldürüldüğünde ABD askerlerinin sağ salim eve dönmesi için dua ettiniz mi, etmediniz mi- Bunu ispatlarsam ne olacak- Gazete kupürlerini, ses kayıtlarını getirirsem ne yapacaksınız. Biz dualarımızı Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için yaparız. Aramızdaki fark bu...'' dedi.
    
     ''Tarafınızı seçmek zorundasınız''
    
AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, sataşma gerekçesiyle söz aldı. İnce'nin polemik yaparken bazen zamanlama hatası yaptığını belirten Bahçekapılı, geçmişte çekilen fotoğrafların sanki bugün çekilmiş gibi yansıttığını söyledi. Bahçekapılı, ''Başbakan o fotoğrafları çektiğinde Esed halkını öldürmüyordu. Siz tarafınızı seçmek zorundasınız. Arkadaşlarınız sokakta dökülen kanın yanında da fotoğraf çektirseydi. Sokakta öldürülen insanlar için ne diyorsunuz, onun cevabını istiyoruz'' diye konuştu.
    
Sataşma gerekçesiyle söz alan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, 3 aydır tutuklu bulunan gazeteciyi insani duygularla ve hiçbir siyasi kaygı taşımadan ailesine kavuşturmak için mücadele verdiklerini, sonuçta kendisini Türkiye'ye getirdiklerini ifade ederek, bunun için Suriye Devlet Başkanı ile görüşmekten başka çare olmadığını söyledi.
    
''Gazeteci için size de başvuruldu ama siz kendisini kaderine terk ettiniz'' diyen Eryılmaz, bunun üzerinden siyaset yapmak istemediklerini vurguladı. Eryılmaz, ''Siz ısrarla bu konuyu siyaset alanına çekmek istiyorsunuz. Başbakan'ın 'kardeşim' dediği kişi, meşru devlet başkanı. Fotoğraf çekimine, 'hayır sizinle fotoğraf çektirmiyoruz' mu diyeceksiniz-'' dedi.
    
     İki tasarı ön sıraya alındı    
    
Konuşmaların ardından AK Parti'nin grup önerisi kabul edildi. Buna göre, Genel Kurul yarın görüşmeleri yarım kalan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Yasa Tasarısı'nın bitimine kadar çalışacak.
    
Genel Kurul; Aralık ayı sonuna kadar salı günleri 15.00-20.00, çarşamba ve perşembe günleri 14.00-20.00 saatleri arasında çalışacak. AİHM'e yapılan bazı başvuruların tazminat ödenmek suretiyle çözümüne ilişkin esas ve usulleri belirleyen kanun tasarısı, Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı ve uluslararası anlaşmaları içeren yasa tasarıları, gündemin ön sıralarına çekildi.
    
Başkanvekili Meral Akşener, grup önerisinin kabul edilmesinin ardından birleşime yarım saat ara verdi. Bazı milletvekillerinin itirazı üzerine Akşener, ''Muharrem iftarı'' karşılığını verdi.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER