ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 14:55

İki yılda 509 bin kişinin dinlenmesi


Eski TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, iki yılda yaklaşık 510 bin kişinin dinlenmesine ilişkin, "Bu gerçekse rezalet. Ama TİB'in böyle bir imkanı, donanımı var" dedi.

Aksünger, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) yürütülen soruşturma çerçevesinde, 2012 yılında 257 bin 454 kişi, 2013 yılında 252 bin 062 kişi olmak üzere toplam 509 bin 516 kişinin dinlenmesini AA muhabirine değerlendirdi.
Komisyonun çalışmaları sırasında TİB ve benzeri kurumlara gittiklerini anımsatan Aksünger, "Biz oralara gittik, bize bilerek hiçbir yeri göstermediler. Teknik birtakım taleplerimizin hiçbirine de cevap vermediler" dedi.
Komisyonun hazırladığı raporda, "topluma mal olmuş insanları ilgilendiren dinlemelerin yüzde 99'unun kamu imkanlarını elinde bulunduran kurumların suistimalleriyle yapıldığı" yönünde muhalefet şerhleri bulunduğunu belirten Aksünger, şunları söyledi:

"Bu ne demektir? TİB, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Emniyet İstihbarat, MİT gibi kurumlar olduğunu açık açık ortaya koymuştuk. Bu kadar kişinin telefonu dinlenebilir mi? Dinlenebilir. Bu 500 bin insan anlamına gelmiyor zaten. Yazılımlarla yapılıyor bunların hepsi. Bir data trafiği yönlendirmesi yapılıyor. Biz denetim yapılması gerektiğini söyledik. 'Bu denetimler yapılmazsa çok ciddi sıkıntılar ortaya çıkacaktır' dedik. Bunlar devletin kurumunun içerisinde dinleme yapanların suistimalinden kaynaklanan dinlemelerdir. Yasal olmayan, bir mahkeme kararına tabi olmayan dinlemelerdir bunların hepsi. Hepsi değilse de yüzde 90 küsurdur yani. Yargı yoluyla TİB'e gelen dinlemelerin dışında 500 bin kişiyle ilgili dinleme talebi olur mu? Bir yılda 250 bin kişiyle ilgili dinleme talebi mi olurmuş. Böyle mantıksız bir iş olur mu?"
Aksünger, delil toplamak için dinlemenin en son başvurulacak yöntem olduğunu hatırlatarak, konuyla ilgili yasadaki boşluklara değindi.

Problemin denetim mekanizmalarından kaynaklandığına dikkati çeken Aksünger, "Bunları kimin yaptığı bulunur mu? Bulunur. TİB'e adam gibi gidip denetim yapılsın, yetkilere, kimin nerede, ne olduğuna bakılsın, kimlerin suistimal ettiği bulunur" dedi.

Bu kadar dinlemeyi "rezalet" olarak niteleyen Aksünger, "Ben daha önce '3 bin kişi, 5 bin kişi' dendiğinde, 'çok insanlar dinlenmiştir' diye açıklamalarım oldu. Ama rakamların 300 bin, 500 bin olabileceği aklımın ucundan bile geçmiyor. Bu gerçekse rezalet. Ama TİB'in böyle bir imkanı, donanımı var mı? Var" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER